Citat:
Sverige har alltid haft en större nivå av rädsla och nervositet i mästerskapsmatcher än andra lag, p.g.a den svenska (förlorar)mentaliteten. Men det har blivit ännu värre under Janne - och det beror naturligtvis på Janne. Han är väldigt rädslostyrd - ingjuter rädsla i spelarna istället för mod. Han tänker bara riskminimering, riskminimering till den grad att han inte ser möjligheterna - som att göra byten i mitten på andra halvlek när Sverige började tappa sitt övertag. När han väl gör bytena så är det försent. Lagerbäck var också sån, men Janne tar det ännu ett snäpp högre.
Rädslan att förlora är mycket större än viljan att vinna. Så är det för Janne. Så blir det för hans spelare.
Det säger exempelvis ganska mycket att han blir så rädd för mediabakslag att han åker ner till Italien för att böna och be en 39-årig föredetting, som aldrig lyckades i landslaget, att återvända till landslaget - när denne dessförinnan t.om har gått ut i media och grovt förolämpat honom. Och sen drar han valsen för media, och sig själv(självbedrägeriet är stort), att han gör det för att han är "prestigelös". Kan det bli mer ynkligt?
Inte ens detta kan mäta sig med det i ovanstående stycke.
Zlatan har inte rätt i mycket men han hade rätt i att Janne bajsade på sig när han gick ut i media och antydde att Janne var rasist.
Mot Tyskland orkade Sverige knappt hålla bollen i en sekund, med en man mer. Den gången åkte dom på en kalldusch som gjorde att dom kunde skaka av sig den förlamande rädslan. Mot Mexico och Schweiz såg dom inte alls lika trötta ut. Sverige hade behövt en kalldusch mot Spanien för att ha en chans att vinna åttondelsfinalen.