Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-06-26, 20:52
  #1
Medlem
För att hindra inflation och deflation, samt erhålla ny riktning istället för BNP tänker jag mig 1) konstruera världsvaluta som Bancor (Keynes) och XDR 1960. 2) hur fungerar xdr i samband med bnp.* 3) kan man inkludera cirkelekonomi, tex den som finns i UK "social housing, tool library" i balansen utan att inskränka äganderätt.*

Labour Vouchers: Tid. Utöka med energi, omdöme. Kraft: Plånbok, socialkredit. Bil > Pool > Test > PW > 48h

A. Bil 3h, 400 kJ 12 PW 120 N 20 M
B. Bil 2h, 600 kJ 12 PW 144 N 24 M
PW: fordon, vitvaror. Hus: Bruksvärde.

Idéen bakom Bancor är en beräkningsenhet för att begränsa länders möjligheter att samla på sig ett överskott vs. underskott i balansen. När gränsen brutits måste de aktuella länderna antingen höja eller sänka värdet på sin valuta, annars böter till Clearing Banken.

Nu blev det inte av, vid Bretton Woods-konferensen 1944 antog man istället dollar som reservvaluta för omvärlden. I efterhand kan man fråga sig om det egentligen var smart, eftersom USA dels ges möjligheten att ackumulera oändligt med statsskuld genom att bara trycka mer värde.

Sovjetunionen föll pga full employment. Japan stagnerar pga deflation, less employment. Kina är något annat i jämförelse. BNP är bra i början men står still genom medelinkomstfällan.*

När det gäller monopol* ska man skilja på abstrakt och konkret. Det är bara redan etablerade företag som stryper fri marknad i en fri marknad. REIT är konkret medan IPO inte är. Hyra bostad är inte samma som muntlig avtal på x befogenheter på mark, konst, musik. Drakoniska villkor från Getty Images.

Vad behövs för att incitament tex Cyclos, PA, GPL, DLT ska få större fördelar på tex XDR jämfört med bildbyrå?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback