Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-08-02, 12:41
  #1105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av maratonmaniker
Hade inte velat arbeta i ett företag där man är så URBOTA KORKADE så man säger att en person inte får jobb pga läpparna! Ett NORMALT företag meddelar.....-"Tack för Din ansökan, men tjänsten är tillsatt av annan sökande" PUNKT
Så urbota korkade att de säger sanningen?
Du jobbar hellre i ett företag där de ljuger?
Citera
2021-08-02, 12:48
  #1106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kebbabturken
Hade inte anställt en kvinna i första hand så ja, kanske tur att jag inte var din rekryterare.
Du hade alltså inte anställt missfostret på bild nr 1? : https://www.fagershemservice.se/om-oss

Bara för att hon är en ful sladdrig kärring eller? Ingen människa med självrespekt vill knulla någon med tusen rynkor i fejset så varför skulle någon anställa henne för? Är det lite så du resonerar?

Utveckla gärna varför du inte skulle anställa henne.
Citera
2021-08-02, 14:07
  #1107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tipsexperten
Så urbota korkade att de säger sanningen?
Du jobbar hellre i ett företag där de ljuger?
"Ljuger"? MÅSTE man tala om för varje sökande till en tjänst VARFÖR vederbörande inte får jobbet? Tror det är extremt ovanligt att man får det beskedet jämte "tjänsten är tillsatt......"
Citera
2021-08-02, 14:15
  #1108
Medlem
Kebbabturkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bomchakalaka
Du hade alltså inte anställt missfostret på bild nr 1? : https://www.fagershemservice.se/om-oss

Bara för att hon är en ful sladdrig kärring eller? Ingen människa med självrespekt vill knulla någon med tusen rynkor i fejset så varför skulle någon anställa henne för? Är det lite så du resonerar?

Utveckla gärna varför du inte skulle anställa henne.
Kvinnor är värdelösa på arbeten. Talar av ren erfarenhet. Ofta sjuka, mammalediga, myglar, förtur på karriärstegen pga sina slidor. Nej tack.
Citera
2021-08-02, 16:30
  #1109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tigertompa
Hur kan man vara,så jävla dum som arbetsgivare sätta sig i en sådan situation när man kan skriva typ allt annat. Många sökande med bättre meritlista etc etc

Säger en hel del om arbetsgivaren att hon svarar på det sätt som hon gör.

Och exakt som du är inne på så ska en privat arbetsgivare aldrig motiverar ett avslag på en ansökan utan det ska vara av typen "tack för din ansökan men vi har valt att gå vidare med andra sökande". Motiveringar ska aldrig lämnas då dessa kan komma tillbaka och leda till usel PR och mer arbete och i värsta fall om det faller under diskrimineringslagarna stämningar.
__________________
Senast redigerad av pajas357 2021-08-02 kl. 16:51.
Citera
2021-08-02, 17:41
  #1110
Avstängd
konstapels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pajas357
Säger en hel del om arbetsgivaren att hon svarar på det sätt som hon gör.

Och exakt som du är inne på så ska en privat arbetsgivare aldrig motiverar ett avslag på en ansökan utan det ska vara av typen "tack för din ansökan men vi har valt att gå vidare med andra sökande". Motiveringar ska aldrig lämnas då dessa kan komma tillbaka och leda till usel PR och mer arbete och i värsta fall om det faller under diskrimineringslagarna stämningar.


Det senare framförallt, att lämna motivering, särskilt skriftlig sådan, öppnar upp möjligheten till rättsliga åtgärder och det vill du som ag inte vara med om.

Samma med referens, en chef som ger dig en dålig referens, även om den är sann, öppnar sig för möjligheten att bli åtalad för förtal.

Det är därför referenser är omskrivningar i vaga ordalag när de vill förmedla att den här personen vill ni inte anställa.
Citera
2021-08-05, 16:21
  #1111
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kebbabturken
Kvinnor är värdelösa på arbeten. Talar av ren erfarenhet. Ofta sjuka, mammalediga, myglar, förtur på karriärstegen pga sina slidor. Nej tack.
Ja precis. Och ännu värre är om de är fula och sladdriga som sladdartackan på bild nr 1.

Man vill ju åtminstone att de ska se unga, fräscha och sexiga ut så att man får något snyggt att kolla på när de ska hålla på att springa runt och böja och ha sig i ens hem. Inte ens det klarar kärringen av.
Citera
2021-08-16, 17:25
  #1112
Avstängd
AuticaMinores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SocialistRegimen

Självklart! Inget företag vill ju anställa någon vanskapt människa som får kunder att må illa eller dåligt p.g.a. att de är gravt missbildade. Skulle du vilja bli serverad mat av någon som ser grav missbildad eller sjuk ut? Jag tror många skulle tappa aptiten. Vet ett ställde där de gjorde varma mackor och sånt, sen hade de någon arab med sönderbränt ansikte i kassan. Hela ansiktet såg ut som smält ost, inte en chans att jag någonsin skulle beställa något att äta där. Direkt motbjudande.
Långt ifrån alla är lika okänsliga och fördomsfulla som du.

I annat fall hade du inte sett den där brännskadade killen jobba i kassan. Och vad spelar det för roll vad han hade för etnicitet? Ta du din egen grisiga människosyn och släng den i soporna där den hör hemma.

Citat:
I just detta fall tror jag definitivt att det kan bli problem/friktion med kundrelationerna när hon kommer som en uppblåst bimbo. Du vet väl hur svartsjuka tjejer blir? De vill knappast ha en porr-bimbo som lallar runt i deras hem om de bor tillsammans med en man. Städerskan skulle bli för stort hot då.

Det finns faktiskt jobb där man inte behöver vara representativ framför kunder som de kan välja istället. Det lär inte vara någon som bryr sig om hur ful du är om du jobbar nere i en gruva t.ex
Tramsargument sprungna ur din porrbesatta lilla hjärnbark igen.

Varför skulle vuxna kvinnor bry sig om hur en städares läppar ser ut? Med denna logik vidarespunnen så bör vi också förbjuda alla snygga kvinnor att jobba med andra människor? Den enda bimbon här är ju uppenbart du själv med dina nötskalliga resonemang.

Citat:
Fast jag har aldrig hört talas om någon människa som sagt att anknäbb är snyggt på brudar. Har du? Det är knappast något som går att jämföra med naturligt fylliga läppar. Det är självklart inte männens fel att kvinnor har komplex och göra sjuka saker med sina kroppar. Det är enbart tjejernas eget fel för att de tävlar mot varandra. Snart drar du väl till med att det är killar som tycker det är snyggt med handväskor för 50k (ingen heterosexuell man har någonsin brytt sig om en kvinnas handväska annat än när han tvingas betala för den).
Jo, det är visst ert fel för det är NI (skönhetsindustrin och de män som hyllar dess kvinnoideal) som hjälper till att forma och upprätthålla dessa utseendemässiga komplex hos unga tjejer.

Ni tjatar om hur snyggt det är med stora bröst och tjocka läppar men samtidigt skambelägger ni de unga osäkra tjejer som försöker leva upp till idealen med hjälp av plastikkirurgi. Detta är motsägelsefullt så det bara skriker om det.

Och vad tycker du annars att tjejer ska göra när de matas med dessa skönhetsideal samtidigt som vissa av dem inte själva lever upp till idealen?

Ska de vara glada över sina tunna läppar och små bröst ändå, trots att de ständigt blir påminda om att de inte är snygga nog? Vad tror du att detta gör med deras självbild och hur den påverkar ev. relationer de har med män?
Citera
2021-08-16, 17:32
  #1113
Avstängd
AuticaMinores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NakedApple
De läppar du maniskt förespråkar anses av många vara resultatet av självförakt. Att se ut som de andra ankorna kan hjälpa för stunden.

Du verkar tillhöra den mer svagsinta delen av befolkningen då du förespråkar mental självhjälp medelst tatuering och uppblåsta läppar.

Din posthistorik i tråden vittnar om mental sjukdom.

Har du tagit många SMSlån för att vanställa dig?
Ditt lögnaktiga lilla spån. Jag har aldrig förespråkat att kvinnor ska tatuera sig eller fylla sina läppar. Endast att de inte skall diskrimineras på arbetsmarknaden för sitt utseendes skull.

Och den enda svagsinta mentalsjuka aphjärnan här är ju trollet du som ljuger vilt om andra användare. Jag har inget personligt behov av att fylla mina läppar för att göra män med plastiga skönhetsideal glada så bara knip igen din skräniga måstrut om du inte vill bli rapporterad i fortsättningen.
Citat:
Du är ju t o m för störd för att förstå att man inte nekar kunder i ett serviceyrken. (långtidsarbetslös?)

Största problemet är att du inte kan förstå att arbetsgivaren har sin fulla rätt!

Du kan sparka, slå och gråta hur mycket som helst, men groteska avarter vill man inte ha knackandes på (många äldres) dörrar.

Du själv lär ju aldrig få ett jobb om du öppnar kakhålet till någon.
Nej som sagt. Det är DU som är helt jäkla störd som tror att kunder i allmänhet skulle klaga på petitesser som städarens läppar eller om de råkar ha en tatuering
Du försöker troligen bara applicera dina egna ruttna fördomar på omgivningen i stort här men du ska veta att långt ifrån alla är lika korkade och ytliga som du.

Och Ronja fick dessutom anställning på ett annat städföretag med vettiga värderingar så tji fick du och alla andra idioter med ett uppenbart kvinnoförakt.

Gråt vidare själva i all er lättkränkthet och skaffa ett jobb istället för att sitta här och gnälla på saker som inte angår er.
Citera
2021-10-11, 08:08
  #1114
Avstängd
AuticaMinores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Esteban-II

Jag förstår att du likställer de två. Frågan är om du på allvar menar att det är samma sak.
Jag menar att både grunden och resultatet blir detsamma - båda döms för sin utsida.
Citat:
Det kan man tycka, även om det är vansinne.
Ja, jag förstår att det låter vansinnigt för dig då du inte tycks greppa detta med mänsklig psykologi ens på ett enklare plan.

Om en arbetsgivare skulle neka jobb till en person med "uppblåsta" läppar i rädslan att kunden blir avskräckt - varför skulle samma arbetsgivare anställa någon som har fysiska defekter (som de inte själva orsakat) i kropp eller ansikte?
Skulle det vara mindre läskigt att se någon med Quasimodos ansikte än en person med fyllda läppar? Logiken i ditt resonemang här?

Vill återigen understryka här att ingen - vare sig ofrivilligt vanställda eller villigt kroppsmodifierade - bör nekas anställningsintervju för sin utsidas skull.
Citat:
I en hypotetisk diskussion av principiell natur är realism inte ett rekvisit. Åter: det du har att ta ställning till är de facto goda vitsord. Vad gör du?
Jag anställer inte fördomsfulla människor som ser ner på andra etniska folkgrupper, oavsett fantiserade goda vitsord.
Citat:
Båda exemplen handlar om diskriminering utförd av arbetsgivare mot arbetstagare, och det var du som förde argumentationen att endast arbetsinsats räknas. Om du nu inte argumenterar för att endast arbetsinsats räknas så underkänner du ditt eget argument.
Jag har aldrig påstått att endast CV har betydelse. Har även nämnt egenskaper som personlighet, hygien och en hel och ren klädsel vilket är självklarheter på flertalet arbetsplatser.

Fyllda läppar, tatueringar och vidare kroppsutsmyckningar är däremot något högst personligt som inte angår någon annan än de som väljer dessa attribut.
Citat:
Så nu byter du fot från att ”det är vanligt, anpassa er” till ”diskriminering mot minoriteter” kryddat med argumentum ad hominem?
Nej, jag har aldrig bytt fot. Diskriminering pga utseende är aldrig okej, oavsett om det rör sig om minoriteter eller inte. Däremot så blir det ofta lättare för människor att acceptera saker som de hunnit vänja sig vid och då också inte känner något hot inför eftersom det inte längre är "främmande" för dem.
Citat:
Absolut. I detta fall ansåg dock arbetsgivaren att denne redan gett chansen till flera exempel på denna typ av person med dåliga resultat. Nu när Ronja har fått ett annat jobb så prövas fördomen och om den var felaktig så är vinnaren hennes nuvarande arbetsgivare.
Det krävs mer än några enstaka tidigare anställda med läppfillers för att kunna göra en allmänt korrekt bedömning av sådana personer som grupp och deras arbetsförmåga. Minst 50-100 kvinnor som alla då hade stått för samma magra arbetsinsats.

Tror knappast att den ignoranta tanten Yvonne haft såpass många storläppade kvinnor anställda innan hennes dumma svar till Ronja. Mer sannolikt att hon dömer ut snygga tjejer p.g.a. avund och bittra fördomar.
Citat:
Tvärtom, distinktionen är helt central för diskussionen.
Tydligen inte för Yvonne Fager som dissade Ronja på direkten utan att fråga om hennes förmågor och tidigare arbetsliv.
Citat:
Av vilken anledning skulle ankläppar vara legitimt, dvs. ett rationellt ingrepp och inte vad det de facto är, nämligen ett s.k. skönhetsingrepp?
Skönhetsingrepp är inte irrationella. Inte om de brukas med måtta.
Högst naturligt att vilja göra sig fin och känna en press att leva upp till diverse ideal som omgivningen ständigt prackar på individer. Rikta din kritik mot skönhetsindustrin istället. Där har du den verkliga boven i dramat.
Citat:
Möjligt, men eftersom hon känner sina kunder bättre än vad du gör så är det mer troligt att det hon säger är korrekt. Särskilt som hon enligt uppgift redan provat att anställa dylika kvinnor. Som företagare vore det också ekonomiskt kontraproduktivt att irrationellt sortera bort dugliga arbetstagare.
Som sagt. Att några få tidigare anställda gjort ett dåligt jobb är inget som nödvändigtvis är direktkopplat till läpparnas utseende. Det är bara korkat och förenklat att dra den slutsatsen. Smartare är det att lära känna personer och titta på deras CV-n och tidigare goda vitsord innan arbetsgivare fattar sitt beslut.
Citat:
Möjligt, men det saknas belägg för den tolkningen. Jag tycker inte heller att hennes ordval var hånfullt utan snarare sakligt, men med en hård och kantig ton.
Om du på allvar tycker detta så är du lika socialt och känslomässigt störd som surtanten Yvonne. Inget att stoltsera med precis. Hoppas att du aldrig hamnar i en position att kunna anställa folk. Varken du eller Yvonne Fager gör er rätt i ett sådant yrke med era ruttna fördomar och empatifattiga människosyn.
Citat:
Vilken plastighet? Kvinnan är så överspacklad att hon lika gärna kunde ha haft en latexmask på sig. Det man åtminstone kan förvänta sig är att man anpassar sig efter kontext. Man tar inte på sig balklänning inför arbetspasset på äldreboendet.
Var inget märkvärdigt med Ronjas sminkning. Många som ser ut på det sättet, även utanför din tarvliga lilla porrbubbla. Fullt påklädd var hon också. Tramsargument.
Citat:
Så varför inser inte Ronja det?
Ronja hade mer att komma med än sin utsida. Som t.ex. ett cv vilket hon också redogjorde för i artikeln om henne.
Citat:
Liksom SD kan vara både utbrett hatade och ha en fanclub innefattande var femte svensk. Men du menar att det inte finns något hat mot Bianca?
Inte tillräckligt utbrett för att kunna sänka hennes karriär och det var ju detta som frågan berörde. Fansen är vettiga nog att se Bianca som en människa med allt vad det innebär, oavsett vilka skönhetsingrepp hon tidigare gjort.
Citat:
Det är du som väljer att se fyllda läppar som "vackra" och ”normala” men det är inget faktum precis.

Alla håller inte med mig, men att döma av tråden så håller många med mig, och inte bara ondhjärtade fördomsfulla och avundsjuka kvinnor.
De flesta som givit dig sitt medhåll i tråden är pantade misogyna grabbhjärnor som utgår från ett billigt porrfilter samt sin egen personliga smak kring kvinnors yttre när de argumenterar för att Ronja inte ska få jobba som städare.

Alltså ännu fler irrelevanta tramsargument då varken porrskador eller kvinnliga skönhetsideal är några viktiga faktorer på de flesta arbetsplatser.

Och var någonstans har jag uttryckt att fyllda läppar skulle vara något vackert för mig? Peka gärna ut specifika inlägg där jag skrivit så. Eller sluta upp med att ljuga om min person.
Citat:
Du vet, jag kan precis lika enkelt hävda att Ronjas stöttning endast utgörs av andra frivilligt vanställda kvinnor som desperat måste upprätthålla skenet för att rädda sina sköra psyken (och C-liberaler), men vad skulle det fylla för syfte?
Inget syfte alls då ditt påstående saknar verklighetsförankring - de flesta kvinnor är inte vanställda liksom majoriteten av alla kvinnor inte fyller sina läppar.

Alltså finns det andra skäl som primärt ligger bakom deras stöd till Ronja. Gissningsvis vanlig enkel empati och en vilja att blicka bortom alla ytliga fördomar om folk. Du borde prova att göra detsamma. Då skulle du framstå som något mindre dumskallig än nu iaf.
Citat:
Menar du att du inte begriper skillnaden i allvar mellan ett kirurgiskt ingrepp och att kamma håret?
Det är du som är för korkad för att inse att det i grunden handlar om samma sak, vare sig det rör sig om frisyr eller kirurgiska skönhetsingrepp - människor utsida och ingen ska behöva uppleva diskriminering i arbetssammanhang p.g.a. hur de ser ut i kropp eller ansikte.
Citat:
Är det oproblematiskt att upp till hälften av alla kvinnor inte vågar visa sig offentligt utan smink och därför spenderar stora pengar på sådana produkter?
På en arbetsplats är kvinnors smink (eller icke smink) ej relevant för jobbet de utför och det var också arbetsplatser jag pratade om och så gjort hela tiden. Håll dig till ämnet och sluta slingra dig.
Citat:
Som jag skrev, motarbetas på alla plan.

Sedan tror jag att du blandar ihop vad män vill stoppa kuken i för att lajva porrfantasi och vad mogna män vill dela sina liv med.
Var då tydliga med ert projicerande hora/Madonnakomplex så vet tjejer också vilka de ska göra sig fina inför och inte i fortsättningen.

På så sätt sållar ni också bort er själva då ingen normal kvinna vill dejta horbockar som är villiga att avhumanisera och utnyttja vissa tjejer sexuellt, helt beroende på hur de ser ut.

Players, torskar och manliga slampor är inte lämpliga som förhållandematerial heller ska du veta. Begreppen finns där av en anledning.

Fast gör dig inget besvär för egen del. Kvinnor vill inte anstränga sig för att behaga misogyna losers som du i vilket fall. Fyllda läppar eller ej.
Citera
2021-10-11, 14:58
  #1115
Medlem
killawifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tipsexperten
Så urbota korkade att de säger sanningen?
Du jobbar hellre i ett företag där de ljuger?

Ahahahahahaha! Tror du att det finns ett enda företag där man inte ljuger? Och det är skillnad på att ljuga och att uppföra sig som normala människor. Om det kommer en kille på intervju som är ful som stryk och som definitivt inte skulle kunna stå i kassan utan att skrämma barn och pensionärer så säger man inte till denne "du får inte jobbet för att du är så jävla ful!" utan man säger "tack för din ansökan men vi har gått vidare med andra sökande" Så VARFÖR ska man säga till denna tjejen att hon inte får jobbet pga sina ducklips? Det är helt obegripligt så jävla inkompetenta de är och jag hoppas att de fick sparken allihop.
Citera
2021-10-11, 17:11
  #1116
Medlem
Om hon blottade sina blygläppar så förstår jag att hon fick sparken.

Såvida hon inte sökte jobb på bordell?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback