Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2006-06-04, 21:44
  #25
Medlem
RDX*s avatar
Vad q2+q1+q0+ blir beror helt på vad din krets ska göra. I ditt fall så skulle den räkna binärt enligt graykod. Om du är i tillstånd (x,q2,q1,q0)=(0,0,0,1) så ska du gå till tillstånd (x,q2,q1,q0)=(0,0,1,1) vid nästa klocksignal. Oftast är det enklast att rita upp grafen först och sedan överföra den till en tillståndstabell.

Om man bara skulle räkna binär så skulle det bli så här.
Kod:
q2,q1,q0 -> q2+,q1+,q0+
000 -> 001
001 -> 010
010 -> 011
011 ->100
100 ->101
101 ->110
110 ->111
111 ->000

Jag la till de två inverterarna (not) för att visa hur man gör om x till x'. Jag vet inte hur er föreläsare vill att ni ska rita upp era scheman, men när jag läste digitalteknik så skulle vi rita upp allt inklusive D-vipporna.

Kolla om inte ni har övningsuppgifter med facit, om ni inte har det så har LTH några x-tentor uppe som du kan se exempel från.
Citera
2006-06-05, 11:43
  #26
Medlem
Taylor83s avatar
Nu ljusnade det till på horisonten igen, ibland är jag allt blind .

Eftersom det är prim på en del minimerade uttryck så skulle det givetvis vara inverterare på dem.

Men eftersom det tar ganska lång tid att på t.ex tentan skriva ned alla inverterade grindar så kan man väl göra så att man skriver ned dem så här:
http://i5.tinypic.com/11rw5lk.gif

Tack för länken, har lyckats hitta några tentor men det var dock inte allt för många. Nu blir det att försöka ta sig på tentorna (känner mig relativt redo).

Hälsn
/T
Citera
2006-06-06, 12:37
  #27
Medlem
Nikolass avatar
Det stämmer tror jag om jag inte minns fel.

EDIT: Skall du inte rita ut alla grindar?
Citera
2006-06-06, 13:01
  #28
Medlem
Taylor83s avatar
Jag har en sista fråga.

Jag sitter och räknar igenom ett par gamla tentor och en typ av uppgift med välbalanserad poäng dyker upp på varje tentamen.

Det jag har problem med är det "nästa värdet" samt "U" utsignalen. Sedan så är det en tillståndsgraf som jag inte riktigt hänger med på, uppskattar verkligen en förklaring hur det fungerar.

Här är uppgiften samt lösning.

http://i6.tinypic.com/11ucnpy.gif
Citera
2006-06-07, 16:10
  #29
Medlem
Taylor83s avatar
Förstår fotfarande inte tillståndsgrafen, skulle någon kunna förklara?



Hälsn
/T
Citera
2006-06-07, 18:33
  #30
Medlem
RDX*s avatar
Här är min lösning (jag garanterar inte att det inte finns slarvfel).

http://i5.tinypic.com/120qb12.jpg

Börja inte med att tänka på 1.or och 0.or. Börja tänk efter vad kretsen ska göra. I detta fallet så skulle den ge en 1.a efter en viss sekvens. Då börjar jag med att ha ett init tillstånd som betecknar att ingen signal som har kommigt är rätt. Nästa tillstånd är 1 rätt, fram till 5 rätt då utsignalen u=1 ges.

Det du kan tänka på är att även om nästa insignal blir fel (enligt sekvensen) så kanske du inte börjar om från noll. Tex. om du har fått x=011 och får en x=0, så åker du tillbaka till 1 rätt eftersom du fick en 0.a som var början på sekvensen.

I diagrammet för q1+, q0+ så ser du även att ringar kan löpa utanför diagrammet, ungefär som de gamla C64 rymd spelen. Dvs om ringen går ut på en sida så kommer den tillbaka på motsatta sida.

Jag gjorde även ett fullständigt kretsschema med D-vipporna som lagrar nästa tillstånd.
Citera
2006-06-07, 18:44
  #31
Medlem
Taylor83s avatar
Ska genast kolla, återkommer.

Tack så jätte mycket, börjar närma sig tentamen snart också så jag är lite nervös.

Jag skriver ned allt nu och alla karnuagh-digram samt kopplingar som läraren har skrivit som lösning.
Citera
2006-06-07, 19:32
  #32
Medlem
Taylor83s avatar
Ska vi se här RDX.

Jag vill bara framföra att tillstånstabellen var som den var på tentan dvs den ordningen. Man skulle fylla i resten själv.

Sedan var det 6 st karnuagh-diagram man skulle fylla i samt ta ut de minmerade uttrycken och sedan konstruera. Men det hänger jag med på.

Här är resten samt uppkopplingen:

http://i6.tinypic.com/120t3xf.gif


(Tror jag inte har skrivit fel).

Hälsn
/T
Citera
2006-06-07, 20:11
  #33
Medlem
RDX*s avatar
Jag har aldrig sett karnaugh diagram till JK-vippor så jag kan tyvärr inte hjälpa dig. Tycker det ser konstigt ut att K inte är inversen av J. Men då blir JK vippan en D-vippa .
Citera
2006-06-07, 20:20
  #34
Medlem
Taylor83s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RDX*
Jag har aldrig sett karnaugh diagram till JK-vippor så jag kan tyvärr inte hjälpa dig. Tycker det ser konstigt ut att K inte är inversen av J. Men då blir JK vippan en D-vippa .


Okej, fan också!

Men, skit jag förstår inte tillståndsgrafen...skit!

Utgår man från den när man skall fylla i tillståndstabellen?
Citera
2006-06-08, 15:39
  #35
Medlem
Nikolass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taylor83
Okej, fan också!

Men, skit jag förstår inte tillståndsgrafen...skit!

Utgår man från den när man skall fylla i tillståndstabellen?

Enligt din tillståndsgraf så har du en viss sekvens eller hur? Du skall ha koden 01100 och för att denna skall bli rätt så måste de inkommande ettorna samt nollarna blir rätt.

Tex i början så skall det bli en nolla vi ska gå till alltså bryter "1a:an" till sig själv. Angående nästa tillstånd så ser du att ettorna och nollorna hoppar till olka tillstånd. Det är bara att kolla tex när 000 blir det 001.

Rätta mig om jag har fel (någon). Detta brukar oftast vara typ tal på tentan ett tips är att plugga på dessa.

Enjoy mate!
Citera
2006-06-08, 17:02
  #36
Medlem
Taylor83s avatar
Tack för hjälpen grabbar följer med på det nu.

Speciellt stort tack till RDX som med sitt tålamod hjälpte mig extremt bra!

Tack!
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback