Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-06-16, 12:01
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Redoxreaktion
Jag är anarkist. Försök hitta ett enda fel i något av mina över 21000 inlägg som inte är ett uppenbart skrivfel utan beror på dålig språkkänsla.

Jag skulle knappast placera anarkister i kategorin "vänsterliberal". Dessutom är det en så pass ovanlig politisk position i Sverige att den blir irrelevant i det här sammanhanget.
2021-06-16, 12:09
  #26
Medlem
Ett tips om man inte gillar rasister är ju att man flyttar hem till sitt egna land.
2021-06-16, 12:23
  #27
Medlem
Oldberrys avatar
Tycker det finns väldigt många välartikulerade rasister, inte minst här på Flashback.
2021-06-16, 12:25
  #28
Medlem
Svenskar generellt är dåliga på svenska. Möjligen är rasister sämre än genomsnittet, och om så är fallet har väl de flesta eventuella förklaringar redan ventilerats i tråden.

Många har uppfattningen att "det var bättre förr" men jag ser så många exempel på folk med språkliga brister i alla åldrar, så jag tror faktiskt inte att det var bättre förr.

Däremot tror jag - säkert till rasisternas förtret - att de som kommer att kunna bäst svenska i framtiden är dagens invandrare. Svenskar har svårt att skilja på var och vart. Ingen som läst på SFI har problem med det. Svenskar säger han istället för honom. SFI-elever gör inte sådana fel.
2021-06-16, 12:31
  #29
Medlem
guderis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Med "rasister" menar jag dessa som brister ut i tal eller skrift. Ofta blir det fula ord om invandrare och allt möjligt. En sak jag stör mig på är att de är så otroligt dåliga på svenska språket. Ett återkommande fel de gör - språkmässigt - är att de säger eller skriver "vårat land" eller "erat land".

Hur svårt ska det vara att lära sig att det heter "vårt land" och "ert land"? De verkar aldrig ha lyssnat på ett tal från kungen.

Sen finns det långt värre språkfel, ta en titt på Samnytts kommentatorsfält t.ex eller inavlade facebooksidor.

Många invandrare är t.om. bättre i det svenska språket.

De exemplen du ger är ju inte exempel på att man är "dålig på språket" då det handlar om att skriva dialekt eller talspråk snarare än formell rikssvenska. Jag ser inga problem med det, vi ska bevara våra dialekter och vårt talspråk och inte springa runt och prata fjollig rikssvenska överallt.
Folk som stör sig på sådant och hånar det är fjantiga autister eller "antirasister" som tror att dom är roliga och gör en poäng mot "korkade bonnläppar" i själva verket är det ju de själva som framstår som obildade.

Däremot har jag läst och hört personer från "orten" och det är helt obegripligt ur svenskasynpunkt, så där har du det verkliga problemet när det gäller svenskakunskaper.
2021-06-16, 12:34
  #30
Medlem
Det är ett välkänt faktum att främlingsfientlighet och konservatism har ett samband med låg intelligens(och med låg utbildningsnivå). Det har visats i flera vetenskapliga undersökningar.

Se exempelvis:
https://www.livescience.com/18132-in...sm-racism.html
2021-06-16, 12:36
  #31
Medlem
Hovslättsmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Med "rasister" menar jag dessa som brister ut i tal eller skrift. Ofta blir det fula ord om invandrare och allt möjligt. En sak jag stör mig på är att de är så otroligt dåliga på svenska språket. Ett återkommande fel de gör - språkmässigt - är att de säger eller skriver "vårat land" eller "erat land".

Hur svårt ska det vara att lära sig att det heter "vårt land" och "ert land"? De verkar aldrig ha lyssnat på ett tal från kungen.

Sen finns det långt värre språkfel, ta en titt på Samnytts kommentatorsfält t.ex eller inavlade facebooksidor.

Många invandrare är t.om. bättre i det svenska språket.

Därför att lågutbildade drabbas mycket mer påtagligt av invandring och mångkultur. Det kanske du hade kunnat räkna ut själv, captain obvious.
2021-06-16, 12:45
  #32
Medlem
CannonDorfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rospigg1
Har tänkt på ordet rasist. Oftast är det "antirasister", som skriver rasister. För att överhuvudtaget en rasist ska finnas, så måste det ju finnas olika raser. Ex. Om människan ej hade tänder, så skulle inte dentister finnas. Vad anser ""antirasister" om det finns olika människoraser

Vad man kallar det är väl rätt ointressant och definitionen av vad en ras faktiskt är, är väl dessutom helt godtycklig. Ordet härstammar säkerligen från en tid före man kom fram till att det inte finns, nu levande, olika raser av människor enligt tidigare nämnd godtycklig definition. Så länge ordets innebörd är tydlig så ser jag ingen anledning att använda något annat ord.
2021-06-16, 12:46
  #33
Medlem
...........
__________________
Senast redigerad av Cultura 2021-06-16 kl. 13:21.
2021-06-16, 12:47
  #34
Medlem
OstermalmWeeknds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Theteacher
Svenskar generellt är dåliga på svenska.
Detta får inte sägas i Sverige.

OnT: De senare som vuxna välutbildade i Sverige har redan sedan dagis fostrats till bli vänster. Det är livsnyckeln till framgång, karriär och ligg.

Inte alla är ideologiskt renläriga lr övertygade men ser så många fördelar socialt med att vara rödingar att de spelar med.

Sverige är cyklopernas land. De enögda springer i flock, åt det enda håll som påbjudet - ut på yttersta vänstergrenen.

De som inte i skolan var emottagliga för den röda marineringen löper risk senare i livet bli värdekonservativa och kommer då av lejonparten svenskar betraktas såsom rassar, fascister, homofober, kvinnohatare och därtill lågintelligenta.

Tuff kost.
2021-06-16, 12:53
  #35
Avstängd
Ordet "rasism" är så urvattnat att det saknar all sorts betydelse längre. Pratar vi om KKK här eller för att man kritiserar Sveriges invandringspolitik (då den är ohållbar)?

Måste egentligen definiera ordet innan man använder det så alla diskuterar samma sak.
2021-06-16, 12:55
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hovslättsmannen
Därför att lågutbildade drabbas mycket mer påtagligt av invandring och mångkultur. Det kanske du hade kunnat räkna ut själv, captain obvious.
Du han före, tänkte precis skriva detsamma.

Utbildade personer med hög lön har råd att köpa sig bort från mångkulturen och drabbas därmed inte på samma sätt utav den som låginkomsttagare, vilka ofta inte kan uttrycka sig väl i tal och skrift. Det är lätt att sitta och spela god och öppenhjärtad på Facebook över en situation man aldrig kommer i närheten av.

Väldigt typiskt vänsterblivna nyttiga idioter som ser sig som förmer än andra endast för att de slipper ta de negativa konsekvenserna av det samhälle de själva skapat. Vänsterblivna "antirasister" saknar helt enkelt förmågan att sätta sig in i andra människors liv. De besitter inte den logiska funktionen att kunna vända och vrida på problem och se handling/konsekvens utifrån olika vinklar.

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback