Citat:
Att ex antal judar var inblandade är ju högst sannolikt, kan även tänka mig andra nationaliteter. Men, som någon påstod här i tråden, att 70% var judar och inte vita. HEN påstår också att de flesta som ägde slavar i USA på den tiden var av judisk börd. Inte vita. Det är något helt annat än att vara inblandad tycker jag. Men vad vet jag.
När jag besöker afrikainstitutet, vad ska jag leta efter? Vad ska jag fråga efter? Om jag säger rakt ut att jag vill ta reda på om de flesta som handlade med slavar var judar så misstänker jag att jag inte ses på med blida ögon.
När jag besöker afrikainstitutet, vad ska jag leta efter? Vad ska jag fråga efter? Om jag säger rakt ut att jag vill ta reda på om de flesta som handlade med slavar var judar så misstänker jag att jag inte ses på med blida ögon.
Man ska helst inte prata om ämnet, men man kan lita på historikerna som pekar ut judarnas dominans i handeln. Detta förtar inte de europeiska handelshusens handlingar, men den judiska delen har varit mörkad ordentligt även om den egentligen aldrig varit hemlig. Det är bara så att man inte får prata om judar i dåliga ordalag sedan WW2. Ett enda sant ord innebär en svartlistning och förföljelse för evigt.
Vi får ej heller glömma svensk inblandning. Svenskt stål såldes och användes till att tillverka bojor och slå slavarna i kedjor. Så många som 6 stycken laster med slavar har identifierats som chartrade svenska skepp trots att Sverige förbjöd slaveri 1331 (vill jag minnas). Sverige hade också en koloni i Västindien på Saint-Barthélemy där det fanns en handelsstation under det svenska styret 1784–1878. Där tradades naturligtvis slavar. Svenskar har dock ej aldrig identifierats som slavhandlare eller inblandade på något övrigt vis. Det kan bero på det monopol som judarna hade. De tog till krig för att bevara sitt monopol. Det är svårt att säga hur många procent som var judar, men att de hade en central roll finns inte mkt att säga om.
För övrigt finns fortfarande ca 40 miljoner människor i Afrika som är slavar under andra svarta.