Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-06-07, 13:26
  #13
Medlem
BlackScorpion-Swes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xXz9
Ah, men undra vad anledningen är? Ville de inte ha tecken över bokstaven om det ändå inte har så stor betydelse eller vad är anledningen ?

Jag tror att det finns någon anledning lik denna fiktiva anledning till det. Säg att det förgående påminner om ett judiskt efternamn. Då skulle de lätt ta bort den. Men det var alltså bara ett exempel och inte något som har någon som helst substans i. Min poäng är att det krävs någon särskild anledning. Denna anledning kan man ju slopa direkt.
Citera
2021-06-07, 13:37
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlackScorpion-Swe
Jag tror att det finns någon anledning lik denna fiktiva anledning till det. Säg att det förgående påminner om ett judiskt efternamn. Då skulle de lätt ta bort den. Men det var alltså bara ett exempel och inte något som har någon som helst substans i. Min poäng är att det krävs någon särskild anledning. Denna anledning kan man ju slopa direkt.

Jag försöker vanligtvis inte avbryta någon i resonemang men kommer namnfrågan att landa i någon relevant slutsats rörande frågan i tråden?
Citera
2021-06-07, 13:43
  #15
Medlem
Löfvén är den sämste hittills.
Reinfeldt den falskaste och vidrigaste. Har länge benämnt honom som narcissistisk psykopat.
Fälldin var bra. Fram för allt ska han ha heder för sitt "Håll gränsen!" när ryssarna satte ubåten på grund.
Citera
2021-06-07, 13:51
  #16
Medlem
J.R.s avatar
Insändaren har rätt. Vår statsminister nu är den bästa i modern tid. Kanske den bästa i hela världen.
Citera
2021-06-07, 14:32
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rammakaren
Läste en insändare där skribenten - uppenbarligen sosse och gammal LO-aktivist - hävdade att Stefan Löfvén är den bästa statsministern Sverige haft sedan Tage Erlander. Det är första gången jag läst någon som höjt Löfvén till skyarna, annars brukar det vara mer modesta omdömen. Nu är den här skribenten förstås en gammal 80-årig gubbe som bara följer gammelmedia, kanske rent av endast någon lokal sossetidning, så det är kanske inte är så konstigt.

Frågan är: Är det en utbredd uppfattning att Stefan Löfvén är en av de bästa statsministrarna någonsin?
Den överlägset sämste Reinfelt var väl i samma division. Tom Ullsten o Fälldin kommer i bättre dager.
Citera
2021-06-07, 14:40
  #18
Medlem
Min farfar sa alltid att Louis De Geer var den bästa.
Stämmer kanske.
Citera
2021-06-07, 14:43
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av podofil1981
Min farfar sa alltid att Louis De Geer var den bästa.
Stämmer kanske.
Han var före Erlander.
Citera
2021-06-07, 14:48
  #20
Moderator
Meijis avatar
Rubrik förtydligad.

Utgången rubrik: "Bästa statsministern sedan Tage Erlander" (?) :' (



Politik: inrikes --> Politiker
/Moderator
Citera
2021-06-07, 15:09
  #21
Medlem
Ankan-mannens avatar
Stefan verkar inte ha konflikter med de egna, och det är nog det som främst enar de egna i partiet. Oenighet är det värsta för partier, vi ser nu flera partier som verkar rejält oeniga. Så jag röstar för att han är den bästa sedan Erlander. Nog bra att ha en svetsare i ett arbetarparti.
Citera
2021-06-07, 15:13
  #22
Medlem
getbusys avatar
hahahaha, löfven lär vara en av de absolut sämsta vi någonsin haft.
Citera
2021-06-07, 15:16
  #23
Medlem
Palme, Reinfledt och Löfven är dom 3 sämsta. I den ordningen.


Så gubben är dement.
Citera
2021-06-07, 15:28
  #24
Medlem
LillTurkens avatar
Nej, nej, nej. En gubbe som låter sin kärring bestämma i privatlivet. Och så två jävla kärringar som får bestämma på jobbet. Jag hoppas på en comeback för Göran Persson som statsminister. Om det nu måste bli sossejävlar som bildar regering. Göran kan ta kvinnor på rätt sätt. Då hade Annie och Märta inte fått det lätt. Men det hade nog inte vart möjligt bilda en regering med sossar, centern och miljöpartiet med dessa personer vid partiledningen. Ger mig fan på att Per Bolund hade blivit behandlad som en kärring han med.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback