Citat:
Ursprungligen postat av
Sotern
Sydvästlänken, som är tänkt att transportera el från norra Sverige till södra använder man växelström i vissa delar och likström på andra sträcker?
Min fråga är varför man gör så?
Vad jag läst har det göra med att:
Hallsberg – Barkeryd: 400KV AC ledning, som tänkt Stärka upp det befintliga Stamnätet samt göra det möjligt ansluta förnyelsebara energikällor till Stamnätet (tror dom syftar på ev Stora vindkraftverks som planeras längs sträckan i framtiden)
Barkeryd – Hurva: , HVDC ,Tanken är enbart att Överföra ström från Norr till sydsverige , samt att en HVCD kabel kräver väldigt mycket mindre "fritt" över ledningsgatan , jämfört med en 400KV Stamledning. Södra Sverige är väldigt tättbebyggt på sina håll så inte helt enkelt skapa en jättebred ledningsgata för en 400 KV Kraftledning.
HVCD ledningarna har man grävt ner längs E4 till stora delar