Citat:
Ursprungligen postat av
Opaque
Kul trolling.
Men apropå kränkt. Hur tror du biologiska kvinnor känner sig när de hela tiden måste tävla mot män och de inte får en sportslig chans. Kränkt ,kanske ?
Hela tiden.. det är ändå ganska ovanligt.
Den där omtalade tyngdlyftaren t ex, som satte sina rekord när personen identifierade sig som man, som inte har tävlat efter att ha kommit ut som trans.
Nåväl, för ett tag sedan så fanns det rön som sa att man inte skulle ha någon särskild fördel som transkvinna. Jag tror resonemanget främst var baserat på att för att få tävla så måste man ha gått på HRT en viss tid, och efter den tiden så skulle man tydligen ha en lägre testosteronhalt än en genomsnittlig kvinna (och betänk att de man tävlar mot sällan är genomsnittliga).
MEN, det var då. Nyare rön säger att det inte stämmer, att man visst har en fördel och därför är det allt fler idrottsföreningar som rekommenderar att transkvinnor inte ska få tävla mot ciskvinnor.