Citat:
Ursprungligen postat av
liksom-fb
Vilket är godtyckligt?
Du glömde berätta det.
Jo, det är just förändringar i penningvärde KPI mäter.
Hur har du kommit fram till att den är godtycklig.
(Mycket påståenden om detta i tråden. Men inga redogörelser).
Påverkas det som hushållen köper av näringslivet på bred linje är det just förändrat penningvärde.
Att varor som ökar i pris inte räknas medans varor som ligger i still i pris räknas med. En telefon för 10k idag räknas enligt kpi som billigare än en telefon för 5 k för 5 år sedan eftersom prestandan ökat. Exempelvis takt med att bilägande blir dyrare plockar rb bort transportkostnader till förmån för busskort, eftersom "folk är mer klimatmedvetna idag". Matpriser tycks ner genom extrema subventioner från EU. Ränteavdrag och låga räntor ger ökad kreditgivning som inte ger utslag i KPI, trots att ökade krediter minskar pengars värde. Det sistnämnda ger deflation i KPI, eftersom boendekostnader minskar, trots att monetära (verkliga) inflationen ökar.
Nej det behöver inte vara förändrat penningvärde, penningvärdet kan vara densamma men ändrade produktionskostnader, skatter och subventioner kan påverka priset.
https://www.scb.se/hitta-statistik/s.../penningmangd/
Monetär (verklig) inflation toppade på strax under 20% förra året.KPI låg på 1-2%. En blind höna kan se att KPI är rök och speglar.