Citat:
Ursprungligen postat av
Nordiad
Fortfarande förefaller det som att ni inte accepterar att företagen har rätt att sätta vilka priser de vill. Detta samtidigt som det är fritt fram att använda tjänsterna ifråga.
Ifrågasätter ni om priset på ett kilo köttfärs är "rätt" och rimligt också?
De priser som det kan föreligga goda grunder att ifrågasätta är givetvis de vilka stipulerats av myndigheter och där det också saknas alternativ, avgifter för bygglov exempelvis, eller för den delen, kostnaden för sophämtning.
Förstår inte riktigt problemet folk har. Vill man inte byta olja för 2500kr så kan man kolla vidare eller göra det själv.
Angående olje kvalit'en så behöver man använda sin instruktionsbok till bilen. där i står klassning samt viskostitet som motorn behöver för att hålla och fungera som det är tänkt. man kan köpa en bättre olja med en högre klassning om man vill men du kommer få små om några märkbara vinster med detta.
Så köper du en olja från lidl för 1 kr litern som uppfyller din motors klassning och viskositets krav så kommer din motorn fungera som den ska av det.
Köper du däremot en dyr olja för 5000 kr litern med lägre klassning så kommer du få problem med din bil med tiden, kanske ganska snabbt om du har otur.
Titta i manualen och gör som det står där, inte svårare än så.