Nu hände det mej, har inte kört bilen på ett tag och därför inte behövt kolla under huven. Men i vilket fall går den inte att öppna via vajern vid fotpedalerna längre.
Bilen i fråga är en Mercedes Benz sprinter. Det forum jag hittat som verkar vara mest framgångsrikt gällande svar i detta ämne är;
https://sprinter-source.com/forums/index.php
Där finns även ett flertal trådar av vilken denna tråd rekommenderas, i synnerhet inlägg #31
https://sprinter-source.com/forums/i...s/84304/page-2
Citat:
As usual with a Benz there is a technique. Take a long 13 mm box end wrench and loosen the top lock nut on the locking hood pin. Gradually back it down until it bottoms on the thread. Then start screwing out the whole pin as an assembly. As you go, the hood will start to rise, making access easler!
Continue until the hood leaves the pin in the radiator core support X member and lift the hood.
Jag har följt anvisningarna av det jag förstod och skruvat ner muttern så lågt det går utan att riskera att börja runda pga motstånd. Sedan kommer jag inte längre. Jag erkänner här och nu att jag inte är mycket till en bilmekaniker och frågar Er med mer erfarenhet om Ni möjligtvis har tips? Eller kan tyda det hyllande inlägget jag citerade från Sprinter forumet. Verktyg har jag massor så det är inte där problemet ligger.
Tack på förhand!