Citat:
Ursprungligen postat av
Tonystarkfinns
I vårt sommarhus har vi en bergsborrad brunn som har en hydrologisk kontakt med ett spricksystem. Grundvattenuttag kommer just från detta spricksystem i berggrunden. Finns det något sätt man kan ta reda på vad utbredningen av detta spricksystem är? Jag har kollat SGU:s kartvisare men det visar bara deformationszoner ej lokala spricksystem. Om jag som privat person inte kan få fram det, skulle det ändå vara intressant att veta hur geologer göra det.
Det enklaste vore väl att ringa SGU och prata med en geolog/hydrolog och få svar. Om man ser spricksystemet på ytan så kan man ju följa det.. men om det ligger under ytan kan jag tänka mig att det är svårare.
Då kanske man behöver hjälpmedel av nåt slag och dessa är nog inte billiga kan jag tro. Nu kommer jag inte på namnet, men det finns ju en maskin som gör ett ljud ner i marken och när ekot kommer tillbaka så kan man se ihåligheter m.m.
Hälsningar
Maria