Så sjukt. Diskutera gärna.
-
GöteborgJimmy dödförklarades felaktigt två veckor efter ett sjukhusbesök på Mölndals akutintagning – av en läkare som inte existerar.
– Den personen finns inte. Det här rör sig om illasinnade människor som vill sina medmänniskor illa, säger Pär Parén, verksamhetschef på Mölndals sjukhus.
– Jag har inga fiender eller ovänner, så jag förstår verkligen inte. Det gör det hela ännu mer konstigt, säger Jimmy Sjöberg.
Förklaringen till hur någon kunde utge sig för att vara en läkare och övertyga Skatteverket – den är däremot väldigt enkel.
– Tyvärr så finns den här blanketten om dödsbevis fritt tillgänglig på nätet där vem som helst kan googla och ladda ner den, säger Pär Parén.
Än mer oroväckande är att sjukhusen använder sig av samma blankett, vilket gör det löjligt enkelt att dödförklara någon – förutsatt att Skatteverket inte kontrollerar läkarsignaturerna på dödsbevisen.
Vilket de inte gör.
– Nej, det verkar inte så. När det gäller förskrivning av recept så har man stramat åt det med bland annat förskrivarkod. Just här verkar inte lika säkert och det tyder på en bristfällig kontroll, säger Pär Parén.
https://www.gp.se/nyheter/g%C3%B6teb...nte-1.46352385