2021-05-14, 23:23
  #421
Medlem
MadameRs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout
På Solvik, lärare, pedofil, intresserad av småpojkar, arrangerade så att barnen var nakna i klassrummet, sand på golvet för någon sorts lek. Ingen av lärarna eller de vuxna agerade mot honom då.

Senare gjorde han ett sexuellt övergrepp/våldtäkt (på en klassresa) mot minst ett barn. Därefter avskedad och flyttade troligen tillbaka till sitt nordiska hemland, men ingen polisanmälan gjordes.

Edit: Ej i nutid, flera år sedan.

Han är kvar i Sverige. Tydligen gift med en tjej som är ung nog att vara hans dotter. Äckligt.
Citera
2021-05-14, 23:51
  #422
Medlem
Passepartouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zentower
Vad är atroposofisk rytmisk insmörjning för nåt?
Var inne och kollade den där Iri$ frågespalt och vissa grejor var rätt obehagliga. Nån pappa som skriver att han kör massage och insmörjning på sin dotter. Nåt som hon inte alls diskuterar i sitt svar.
Jag googlade och tydligen är rytmisk insmörjning nåt antroposofiskt men hittade inte så mycket mer.
https://irisjohansson.nu/page/3/

Finns lite olika. Kanske en utveckling av denna?
Citat:
Rytmisk insmörjning enligt Wegman / Hauschka
Rytmisk insmörjning är en lätt och rytmisk beröringsmetod som har sin ursprung i den antroposofiska läkekonsten. Den kan hjälpa individen att uppleva sig både inhöljd och speglad, vilket ökar upplevelsen av närvaro. Den verkar uppbyggande i samband med obalanser i hälsa och sjukdom. Behandlingen utgår från och stöder de inneboende rytmerna och kan ge avslappning, ökat välbefinnande, förtroende, värme, minskad stress, smärtlindring och förbättrad sömn.

I samråd med patienten väljs en medicinsk olja, som appliceras på kroppen. Vid sjukdom är det viktigt att få flera behandlingar regelbundet i uppbyggande syfte. Som förebyggande behandling eller i friskvårdssyfte kan det räcka med en eller några behandlingar.

Behandlingen ges av sjuksköterskor med utbildning i antroposofiskt orienterad omvårdnad.
https://www.antroposofiskmedicin.nu/.../kroppsterapi/
Citera
2021-05-15, 00:50
  #423
Medlem
Bandituzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av deerhunter
Jag kan delge det jag vet om Sigrid. Hon hade varit och badat utanför Kallfors. När dom cyklade dom hem skulle dom korsa vägen (70-väg) och hon tittade sig inte för. Blev påkörd av en Van.

Mannen som körde bilen var nykter alkoholist som blivit av med körkortet pga rattfylla. Dock nykter vid tillfället. Han hade lånat bilen av en vän, som sade sig inte ha lånat ut den, för att inte själv bli straffad. Vet inte om han åkte på vållande, men minst grov olovlig körning och egenmäktigt förfarande för han "lånat" bilen

Känner hennes broder, enligt honom skulle hon ha cyklad på väg hem från någon festival. Kände inte till av vem eller hur olyckan hade inträffat, bara att det skedde vid vägen utanför Kallfors. Tror det var sommaren 2002.
Det var bara ett par år sedan som deras syster också bestämde sig för att avsluta sitt liv.. Hon var en ensamstående trebarnsmamma som verkat ha haft det svårt i livet vad jag vet.
Allt är bara så himla tragiskt Jag hoppas alla närstående kan finna frid, trots dessa djupa sår som alltid kommer finnas kvar oavsett.
__________________
Senast redigerad av Bandituz 2021-05-15 kl. 01:28.
Citera
2021-05-15, 01:06
  #424
Medlem
IdunLos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout
Jösses! Tack för länken. Laurén och Kumlander har jag förstått att de tillhör ägarklanen, men Steen och Lüthi? Undrar vilka stiftelser som stödjer Solvik och anser att de är "rumsrena". Detta börjar lukta riktigt illa.

Edit: Är det dags att starta en tråd som genomlyser antroposofiska verksamheter i stort?
Då ska man vara medveten om att det är en enorm rörelse med tusentals skolor och förskolor över hela världen och mängder av företag förstås. Det finns till och med en internationell antroposofisk bank - Triodos.
https://theguardian.com/money/2004/m...vercashsection

I Sverige finns antroposofiska Ekobanken. Banken har sitt säte i Järna (förstås) och ordföranden Kristoffer Lüthi är även styrelseordförande i Saltå kvarn.
Bankens årsredovisning 2020: https://www.ekobanken.se/wp-content/...l-webben_1.pdf
Under utlåning till sociala verksamheter finner man som väntat Stödförening Solviksskolan. Enligt Ratsit har Pär Ahlbom ett företag och det är just skolans stödförening.
https://www.ratsit.se/19320715-Par_A...qz_DEuL0G3AhG4
__________________
Senast redigerad av IdunLo 2021-05-15 kl. 01:59.
Citera
2021-05-15, 01:12
  #425
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bazaar
Jag får en overklighetskänsla. Driver de med oss? Va f-n

Def av autism är just att Inte kunna läsa människor.

"Iris har genom sin oförmåga att läsa av sociala koder fått gåvan att kunna “se” kommunikationen människor emellan. Sin begåvning har hon utvecklat och använder som hjälp för oss andra att reda ut trassel på insidan. Denna dag i relation till barn och vuxnas lek”.

Det sjukaste är dock att hon fått stort utrymme bland Solvikfolket. De åker på hennes kurser både inom och utrikes, hon kan sitta och mala i timmar om allt och inget är vederhäftigt eller sant. Det är hennes egna upplevelser som görs till sanningar.

Hon säger sig kunna lösa upp trasslet inom människor men det kan hon inte alls.
Det är en grej för Solvik, inte för de riktiga iWaldorfskolorna i Järna.

Det hela är avskyvärt.
Citera
2021-05-15, 02:26
  #426
Medlem
Passepartouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IdunLo
Då ska man vara medveten om att det är en enorm rörelse med tusentals skolor och förskolor över hela världen och mängder av företag förstås. Det finns till och med en internationell antroposofisk bank - Triodos.
https://theguardian.com/money/2004/m...vercashsection

I Sverige finns antroposofiska Ekobanken. Banken har sitt säte i Järna (förstås) och ordföranden Kristoffer Lüthi är även styrelseordförande i Saltå kvarn.
Bankens årsredovisning 2020: https://www.ekobanken.se/wp-content/...l-webben_1.pdf
Under utlåning till sociala verksamheter finner man som väntat Stödförening Solviksskolan. Enligt Ratsit har Pär Ahlbom ett företag och det är just skolans stödförening.
https://www.ratsit.se/19320715-Par_A...qz_DEuL0G3AhG4

Pär äger inte något företag, det är en ideell förening "Stödföreningen för Solviksskolan" som finns på samma adress där han bor. Å andra sidan bor tre personer till på samma adress.

1r1s metod går igen om man läser på skolans hemsida, de vuxna jobbar med sig själva.
Citat:
Kommunikation innebär att vi vuxna inte tänker om barn som besvärliga eller bråkiga. Vi bearbetar de svårigheter, vi bär med oss ur våra egna liv, som annars lägger sig som hinder mellan oss och barnen. När vi löser de problem vi får genom att barn helt enkelt är som de är, kan vi komma dit att vi slutar vilja ändra på dem. Då känner sig barnen verkligen förstådda av oss. Arbetet med oss själva och den förtroendefulla kontakten vi därigenom får med dem skapar den trygghet som gör det möjligt för barn att växa och förändra sig i sin egen takt och mognad.
https://solvikskolan.se/kommunikation/
Citera
2021-05-15, 02:33
  #427
Medlem
IdunLos avatar
Insåg att Ekobanken nämns i artikeln ”Antroposofirörelsens ekonomi” som citeras ovan. Är det samme Johannes Ljungquist som har bloggen ljungquist.org där han skriver om Järna?

Där kan man läsa att kulturministern Amanda Lind har flyttat till Järna och Ljungquist kallar MP ett ”antisparti”.
Citat:
Intresset för samhällsfrågor har alltid varit stort bland antroposofer, men kanaliserades på 60- och 70-talet inte via politiska partier. Steiners partilösa samhällsmodell tregreningen ansågs nämligen överlägsen. Detta synsätt har också normaliserats, mycket tack vare Miljöpartiets tillkomst. MP är idag något av ett antisparti. Partipolitiken har under åren hyst namnkunniga antroposofer som exempelvis Kerstin Anér (FP), Pär Granstedt och Andreas Carlgren (C), Ivar Heckscher (V) och Mats Pertoft (MP).
http://blogg.ljungquist.org/archives...etareforbundet
Bloggen ger en intressant bild av tungviktarna i Järna som enligt Ljungquist numera kör sportbil och har lagt yllemössan på hyllan.
Citera
2021-05-15, 02:37
  #428
Medlem
IdunLos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout
Pär äger inte något företag, det är en ideell förening "Stödföreningen för Solviksskolan" som finns på samma adress där han bor. Å andra sidan bor tre personer till på samma adress.

1r1s metod går igen om man läser på skolans hemsida, de vuxna jobbar med sig själva.

https://solvikskolan.se/kommunikation/
Nej det är klart att det är en förening och inte ett företag, jag använde bara Ratsits rubricering. Stödföreningen nämns på Solviksskolan hemsida men Pär anges inte som medlem där.
Citera
2021-05-15, 03:04
  #429
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Headbanging
Det värsta idag är att en socialt störd autist är handledare där, hon är deras nya guru. Hon har läst lite socialpsykologi och ser sig som ett orakel och uttalar sig om allt. Hon hjälper till med det sociala livet på skolan och ses av lärarna där som ett orakel.
Hon håller också kurser för lärarna. Hon är direkt farlig men mkt sjuka ideer
Hennes namn är I$ris $=r Johansson.

Var får du den här informationen ifrån?
Citera
2021-05-15, 05:11
  #430
Medlem
Phlegmatic individuals tend to be relaxed, peaceful, quiet, and easy-going. They are sympathetic and care about others, yet they try to hide their emotions. Phlegmatic individuals are also good at generalising ideas or problems to the world and making compromises.


Ja, det förstår man ju att de inte uppskattar människor som bryr sig om andra - fanskapen fick väl kulturchock av empatiska människor.
Citera
2021-05-15, 07:08
  #431
Medlem
Scalpings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Keus
Du har rätt i det.
Däremot förklarar det att man i högre utsträckning ser upp till de begåvade.
Jo, skulle kunna va så om läraren dömer eleverna, och man ju fått uppfattningen att vissa känt det som så.

Det kräver mycket av läraren att den har stor självinsikt och medvetenhet. Hans uppgift är att stötta och hjälpa alla barnen i sin klass och få de att lära sig. Han ska hela tiden ha fågelperspektiv för att inte tappa nån elev.

Finns för många lärare i alla typer av skolor som saknar detta perspektiv och istället är helt insnöade på sin undervisning och missar att hålla ihop flocken .
Citera
2021-05-15, 09:01
  #432
Medlem
cleovarnamnets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IdunLo

I ett annat äldre klipp kan man se det ökända repet och hur en vuxen person med full kraft skjuter iväg ett barn på hög höjd medan en annan vuxen skrattande tittar på. Man förstår varför den blev en del benbrott.

https://youtu.be/ah1GI5xnRKo

Oj, jäklar! Jag fick inte uppfattningen i dokumentären att man kunde svinga sig högt. Verkar ju livsfarligt på riktigt.

Fascinerande och skrämmande dokumentär. Ska bli intressant att se vad som framkommer i del tre.
Jag läste just detta välskrivna och intressanta inlägg av någon som tydligen skrivit en bok om waldorfpedagogik:

https://m.facebook.com/story.php?sto...04567&sfnsn=mo

Solvik verkar alltså alltid ha setts som galna avfällingar som blev uteslutna ur waldorfgemenskapen - men själva hävdade att de stod för den rätta w-pedagogiken - men många inom rörelsen verkar ha vänt ryggen till och låtit det fortgå. Jag undrar om de på de andra skolorna kände till missförhållandena? (Mer än att det inte bedrevs någon undervisning, vad det verkar?)
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in