Citat:
Ursprungligen postat av
EastAreaPapist
Vad skulle han bli anmäld för? TS lider noll risk att fällas för förtal i alla fall. Om han talar sanning är det naturligtvis en anmärkningsvärd kundservicefail vilken gott kan diskuteras i en fb-tråd.
Jag talar absolut sanning. Han kanske blev irriterad för att jag svarade att jag menade givetvis det jag skrev i första mejlet, alltså varför dom bara visar upp till 5 år, och att man bör ha lite läsförståelse när man jobbar på kundtjänsten. Detta när jag fick som svar "hur menar du? Blablabla förtydliga vad du menar".
Jag skrev detta som första mejl: "Hej! Varför visar ni enbart bindningstider upp till 5 år när man söker på sparkonton på er hemsida?".
Detta mejl kan knappast vara så jäkla svårt att förstå så att jag ska behöva upprepa mig.
Och även om han blev irriterad är det jävligt oprofessionellt att överhuvudtaget uttrycka sig så som chef för kundservice, speciellt när han dessutom har fel i det han säger, alltså "De sparkonto som vi jämför erbjuder inte längre bindningstid än 5 år." vilket inte ens stämmer.
Någon jävla koll ska man väl ha som chef för kundservice, speciellt om chefen ska säga till en att läsa ordentligt innan man häver ur sig obegåvade saker. Flera banker har i mååånga år haft fasträntesparkonton på längre än 5 år.