Citat:
Ursprungligen postat av
Amittai
Du har lyxen av att slippa vara "intresserad" av det eftersom det är andra som gör det åt dig. Du har ett polisväsende du kan ringa till när du får "världsliga problem" och du har Svenska ungdomar som försvarar landet du bor i.
Men du undviker frågeställningen. Jesus sa att vi ska sälja allt vi äger och ge bort till andra, för annars går det inte att följa honom. Har du läst den textraden?
Jesus ansåg att vi ska inte försvara varken oss själva eller andra när angripare kommer för att mörda oskyldiga och han demonstrerade denna lära genom sitt eget exempel. Grip inte till svärd! Avskaffa all egendom! Lev ur hand till mun och av ren tro på att det kommer lösa sig.
Vad låter det som? Kommunism!
Samtidigt säger Jesus till "Satan" att man inte ska sätta Herren på prov. Att avsäga sig all egendom och försvar och enbart lita på Herren, är inte det samma sak som att sätta honom på prov när han givit oss förmåga att försörja oss själva?
Vem är vem egentligen? Vem gav världen till människorna, var det Yahweh eller Satan? Men i evangelierna så är det Satan som vill ge världen till Jesus. Förvirrande! Jesus predikade kommunism och om man ser på vad kommunismen ställt till med i den här världen, vem är egentligen Satan? Satan betyder ju faktiskt bara motståndare.
Utifrån Jesus lära förstår man att Jesus motståndare är alla som är emot kommunismen.
Du är en människa i världen och ser allt utifrån det. Jesus kom från en annan övre värld som du inte tror finns, inte för att införa kommunism eller någon annan världsordning utan för att förbereda mänskligheten på vad som måste komma, en fruktansvärd kollaps med miljarder svältande människor.
Jesus förstod att folk inte i någon större utsträckning skulle börja leva som han lärde men han behövde en grupp människor att föra ut budskapet så att det fördes vidare fram till vår tid, tiden för den stora vedermöda som måste bli resultstet av världen och människans sätt att leva.
https://1.bp.blogspot.com/-bPHBAiuZJ...048/15-3.1.jpg
https://iesho.blogspot.com/2023/05/a...clear-war.html
Det finns verser som ...
När Jesus hörde detta, sade han till honom: »Ett återstår dig ännu: sälj allt vad du äger och dela ut åt de fattiga; då skall du få en skatt i himmelen. Och kom sedan och följ mig.» — Lukas 18:22
... där Jesus söker det tjänstefolk han behövde som är beredda att överge allt i sina liv för att tjäna hans sak. Men jag skulle ju inte tjäna den saken bättre för att jag övergav min familj och ställde mig i olika köpcentra och informerade. Via internet kan jag sitta här i gungstolen med surfplattan och citera Jesusord över hela världen.