Citat:
Ursprungligen postat av
415brushan
Det hela handlar så klart om det som kommer att ske senare. Detta är bara ett av de strategiska stegen. Biden vill att Erdogan antingen viker sig (uppfattas som svag) och sedan kör de på med ett till kuppförsök mot Turkiet. Eller gör något väldigt dumt där de till slut tar till hårda metoder för att få bort honom.
När de monterat ner Turkiet är det dags för slutmålet. Målet som de i årtionden planerat noggrant, men nu sist misslyckades med pga Trump.
Målet är så klart att eliminera starka "vänner" till Iran. Isolera Iran totalt och sedan kommer attacken.
Alla dessa krig det senaste har handlat om att dra åt snaran runt Irans hals. Och lyckas de försvaga Turkiet denna gång så är det fritt fram att storskaligt förgöra Iran.
Biden är ju en så kallad nickdocka, en marionett. Globalisternas (hökarnas/judarnas) verktyg där han enbart kommer säga ja till allt de kräver från honom. Det är också därför de gjorde allt för att få bort Trump till exempel. Handlade inte om att Trump var en "mycket dålig människa" som de målade upp honom som, det handlade om att han inte lät sig styras av knesset. Han gav de brödsmulor, men prioriterade USA och vägrade spilla mer amerikanska liv pga nåt annat land.
Vilket slutmål? Det har de redan uppnåt för årtionden sedan. Det du ser nu geopolitiskt är bara en massa tjafsande mellan olika faktioner utav samma globala plutokrati. Erdogan och Trump är/var lika mycket nickedocka/avlöning åt den globala plutokratin som Biden är. Putin och Xi och Rouhani och Modi och Assad och hela högen de med. Läser bara efter olika manus. Tydligt är att Erdogan inte håller sig till manus och vill göra saker på sitt sätt dock. Gör honom inte sympatisk och någon att hålla på för den sakens skull precis på samma sätt som Saddam eller Gadaffi eller Assad eller Soleimani helt plötsligt blir "goda" och sympatiska drömprinsar bara för att plutokraterna kom i olag med dem. Det är ju samma mönster varje gång. CIA/MI5/KGB etc. tillsätter någon på deras lönelista efter att ha ordnat en kupp. Nickedockan vänder sig så småningom emot sin löngivare och vill köra sitt egna race. Se även: Iran där mullorna först hjälptes till makten av Carter/USA efter att de tröttnat på Shahen (som Eisenhower/USA från första början hjälpte tillbaka till makten i Iran 1953). Och sedan vill inte USA/Saudi och Israel utplåna Iran om du nu tror det. De vill bara hålla det landet i schack och göra det mer beroende av Kina än Ryssland. I utbyte får Ryssland mer inflytande över Europa, Turkiet, Israel (som alltid styrts ifrån Moskva i slutändan egentligen) och andra länder i Östra Medelhavet och Nordafrika. Det är så de tänkt den nya multipolära världsordningen. Kissinger och gänget insåg att pax americana inte riktigt håller i längden så de har istället gett efter lite för Kina (skedde ju redan på 70-talet när Nixon åkte över dit och snackade lite med Mao) samt Dugin och andra eurasianister i Rysslands tankegods. Vänsterliberala MSM i väst sitter samtidigt och ylar om att Ryssen kommer, Ryssen kommer likt pojken som ropar varg. Det är ämnat att se urlöjligt ut. Men sen en dag kommer faktiskt Ryssen. Sovjetunionen och östblocket låtsades rasa ihop för att göra det möjligt och invagga västra Europa i en falsk trygghet. Maskirovka.
De vill även på sikt att Armenien ska närma sig Kina och Iran mer.
Turkarna har NATO:s näst största armè. Lämnar dom (vilket de förr eller senare kommer göra) så är det natti natti för den organistationen.
Räcker det inte med att nazist-puckon i väst redan simpar för Putin och Orban? Ska de börja dyrka ännu en wannabe diktator nu bara för att han råkar vara osams med globalisterna och säger lite anti-israeliska pro-palestinska saker som de tycker om att höra då och då?
Patetiskt.