Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2021-04-24, 22:00
  #37
Medlem
Gautamas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dan88
Har 500K på mitt Swedbank konto. Mina livsbesparningar. Alla länder printar pengar nu. Vill skydda de mot inflation och även att de ska växa.

Kommer ej köpa bostad pga flera anledningar. Kan inget om aktier. Känns som att fonder är bäst? Lägger in pengarna och låta proffsen sköta det?

Men har läst att marknaden är ATH och kommer kracha när som helst, vad ska jag göra? avvakta?

Är denna fond bra? Swedbank Robur Ny Teknik A

Lista över årets fonder 2020: https://www.privataaffarer.se/basta-...20-nu-utsedda/

Är dessa fonder bäst?

Vilka mera fonder?

Min plan är att pengarna kommer sitta där länge, vet inte exakt, 5, 10, 20, kanske 30+ år och att de då blir mina pensionspengar.
Lägg rubbet i Spiltans småbolagsfond.
Citera
2021-05-04, 02:25
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tacofiesta
Ett tips som verkar ha missats i tråden är att om du beslutar dig för att investera i värdepapper så bör du sprida ut dina köp över tid för att minska risken att bli utsatt för en kraftig korrigering. Alltså, istället för att slänga in 500k direkt så kan du köpa för säg 10k i veckan (eller någon annan summa som verkar rimlig). Nedgångar tenderar att vara under kortare tidsperioder än uppgångar.


Håller med om det, det är det säkraste. Kanske inte det som ger högst avkastning historiskt sätt, men det är det säkraste. I synnerhet nu när vi är på ath. Om det blir en stor korrigering så kan det vara bra att ha lite sparat krut.

Sedan om man är rädd för inflation så tycker jag man åtminstone ska skaffa lite guld, behöver inte överdriva men lite som en försäkring.

Problemet med inflation är ju dock att det kan leda till räntehöjningar och det kan få börsen att rasa. Inte för jag tror det kommer bli några kraftiga räntehöjningar, men även små kan ha stor påverkan.
Citera
2021-05-04, 02:45
  #39
Medlem
När det gäller bubblor så tycker jag ev-hysterin är kanske den största bubblan, då folk inte verka fatta att de investera i biltillverkare, utan verka tro seriöst att de investera i ev-teknologin.
Citera
2021-05-04, 13:36
  #40
Medlem
Dan88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gautama
Lägg rubbet i Spiltans småbolagsfond.

Dyr avgift. 1,64%.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback