Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-18, 17:15
  #1069
Medlem
OldButBaldGuys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svt2
Tror ni att det blir någon Europaturné innan han trillar av pinn?

Sen undrar jag vilka artister som ser upp till Neil Young? Vet att Lynyrd Skynyrd gillade honom och Kurt Cobain lika så.

Finns det några fler som verkligen ser upp till honom och har tagit inspiration till sina egna verk?

/ svt2

Alltså, jag vet inte? Är smått sugen på att fara till staterna för att se honom lira med Crazy horse i vår. Högst oklart om han tar sig till Europa.
Citera
2024-02-21, 06:52
  #1070
Medlem
Neil hade under många år (och har kanske fortfarande?) en lika ursinnigt lojal fanbase som Bob Dylan, Eric Clapton eller Grateful Dead - något han själv inte var helt förtjust i, eftersom han kände sig trängd av deras krav och känslan av att de alltid tittade honom över axeln, följde och analyserade varenda spelning han gjorde och jömförde den med klassiska konserter och låtar från 70-talet. Han var ingen vön av NYAS (Neil Young Appreciation Society) och deras, i hans tycke, anala över-analyserande av allt han gjorde, "They're discussing guitar solos I played twenty years ago...what the Hell??!" Till och med när han och bandet gjorde en turné inkognito spreds det nabbt via djungeltelegrafen och efter bara ett par kvällar började konserterna dyka upp som bootleg tapes bland fansen.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback