Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Nej det är inte extra onödigt slöseri eftersom största delen av världens befolkning inte ens har eget bankkonto. Men du tänker såklart bara på dig själv?
Så säg nu hur mycket banksektorn i världen drar som INTE ens täcker de flesta människor inte har tillgång till?
Den exakta siffran vet jag inte, det står inte här i alla fall:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Worl...gy_consumption
Fast du sitter väl förmodligen på svaret? Då kan du länka till svaret i ditt nästa inlägg?
Och du misstar dig, kryptomining är en önödig slöseri, av både energi och resurser. Du glömmer bort all elektronik som slängs och förbrukas snabbare än vad som är normalt.
För att inte tala om bristen på komponenter som kryptominingen orsakar, vilket hotar den västerländska kapitalismen.
Här är endast ett utav många exempel:
https://www.reuters.com/article/us-h...-idUSKBN29D1NF
Det börjar smått och blir bara värre och värre.
Och du glömmer bort att du också drabbas av detta som konsument. Så hur ska du fortsätta med din kryptomining om du inte kan få tag på datorkomponenter?