Citat:
Ursprungligen postat av
Ördög
Exakt. Under 1700- och 1800-talet bestod ju arméns officerskår till stor del av adelsmän, och de bodde ofta på officersboställen. Det var enkla och funktionella byggnader, långt från vad vi uppfattar som "herrgårdar".
https://popularhistoria.se/teknik/ar...da-officershusSveriges bortglömda officershus
Det har funnits närmare tusen specialritade officershus, men idag är få kvar. De så kallade militieboställena har dock haft stor betydelse för hur landsbygdens hus byggdes från 1700-talet och kan ses som en föregångare till den svenska funktionalismen.
Ryttmästarboställe m/1687
http://ryttmastarbostallet.nu/byggna...ostalle-m1687/
Så egentligen så var det högadeln som ägde slott och kanske ett gäng borgare.
Hur stor var då högadeln i Sverige jämfört med lågadeln.
Nånstans så känns det ändå som att det saknas en massa slott även om 95% av lågadeln bodde i dessa trähus.
Jag tänker på rika högadeln som var äckligt rika som Riksmarskalken, greve Magnus Gabriel De la Gardie, som tydligen ägde ett 30 tal slott.
Det var en snubbe bara och slottsguiden har listat 158 slott så blir det inte mycket kvar.
Sen har vi samma tidsepok Per Brahe den yngre som var rikaste jordägaren i Sverige.
Kom på nu att dom har nog byggt en massa utomlands också i Finland, Baltiska länderna och Tyskland.