Citat:
Ursprungligen postat av
hatarflum
Som nyexad inom data är du väldigt eftertraktad. Om arbetsgivaren med provanställning av någon anledning inte erbjuder fast efter ett halvår kommer du utan problem hitta nytt då du nu fått kött på benen, och du kommer inte ens behöva förklara att du inte fick fast, det är bara att säga att du söker efter en annan utmaning när du söker nytt.
Ta det som känns bäst utifrån löneutveckling och framtida karriärsmöjligheter och såklart vilken arbetsplats verkar trivsammast, oroa dig inte för säkerhet, det där löser sig.
Det låter ju lovande. Tycker det är ett svårt val eftersom jag inte riktigt vet vad dom förväntar sig angående arbetet. Båda har ju gett ett gott intryck och verkar vara trivsamma arbetsplatser.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trollfeeder
Låter som att trygghet är viktigt för dig. I så fall, fast tjänst är givet. Provanställning är sex månader där dom kan sparka dig av vilken anledning dom vill. Det är inte tryggt när ekonomin är så osäker.
Ja det med trygghet är viktigt eftersom jag inte vet exakt vad som förväntas av mig. Jag har endast jobbat deltid, det är den arbetslivserfarenhet jag har inom utveckling.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnGodForlorare
Erbjudande om fast tjänst innebär att företaget litar på dig och att du kan lita på dom. Om företaget får svajig ekonomi så är det ju de provanställda som sägs upp först. Om det andra företaget insisterar på provanställning så kan du ju kontra med att du ska ha ett par tusenlappar till för att det ska kännas bra.
Det är inte förhandlingsbart på det företaget som erbjuder provanställning. Det verkar vara eftertraktat att få jobba där.
Citat:
Ursprungligen postat av
Gyros
Grattis till din examination nästa månad. Skulle nog själv ta 6 månaderstjänsten bara för att få kvitto på hur man ligger till. Ifall dom uppskattar det man gör kommer man sitta i ett bättre förhandlingsläge lönemässigt med tanke på att ni måste komma överens igen.
Får man fråga hur det ser ut med studieskulder för dig? Hur mycket har det blivit i lån?
Tackar. Ja, det hade varit bra att få ett kvitto på det. Samtidigt känns det som att man kanske inte får den tid man behöver för att prestera.(min spekulation)
Jag har tagit fullt lån under hela min studietid men jag skulle kunna betala av hela skulden om jag vill. Så det är inget som gör mig stressad direkt, om du nu tänkte att jag borde väga in det.