Citat:
Ursprungligen postat av
Mosquitoseven
Så med andra ord svenska folket är till stor del som barn eller en korkad fårskock som springer runt och skriker om värdegrund och gör handhjärtan.
Ungefär så, men inte helt. Det skulle kunna vara en metafor för det nuvarande politiska läget i Sverige eftersom den stora majoriteten av det svenska folket har anammat värderingar om jämlikhet och jämställdhet – värderingar som går emot värderingar om frihet, och då menar jag inte frihet i form av privilegier. Att tro att alla kan vara snälla och dela med sig är något barn tycker och tänker.
Med denna politik får vi en kontrollerande och censurerande stat där "fel värdegrund" kan konstituera ett lagbrott. Det handlar i grund och botten om att ta ansvar för landets politik, något som inte går att förvänta sig när vem som helst får bestämma i vilken riktning landet ska gå.
Korrelationen mellan kvinnlig rösträtt och feministisk politik om jämställdhet och jämlikhet är stark. På senare år har vi sett en ökning av fler försök från politikerna att göra samhället mer jämlikt och jämställt, försök som kommer leda till vårt fördärv.
Vi har människor med huvudet på skaft i vårt land, men det är inte våra politiker i regeringen jag menar. Dessa inkompetenta politiker som styr landet är endast en reflektion av väljarna och deras värderingar. Min poäng är att vår politik är styrd av grundvärderingarna i samhället, och eftersom de flesta vill ha jämlikhet och jämställdhet är det inget konstigt att samhället ser ut som det gör idag.
Om J.Å. ska överhuvudtaget ska vara politiskt relevant måste han ta hänsyn till detta.