Citat:
Ursprungligen postat av
Truefighter
Då gör du en god gärning efter vad du själv följer. Du vill hjälpa och med ett öppet sinne? Vad jag ville tillföra var ödmjukhet. Kraschen närmar sig alltid och så kommer det alltid vara.
Energi och gruvbolag hjälper upp min portfölj just nu även om jag också får hjälp av en del småbolag.
Jag har alltid ödmjukhet när det gäller investeringar och påpekar regelbundet att det alltid finns potential för både ned och uppgångar. Inte minst i dessa tider med krig och tidigare covid. Jag förespråkar också diversifiering för att minska specifika risker.
Jag är däremot inte försiktig i min kritik mot personer som försöker lura i andra att de vet hur det ska gå. Om de bara agerar efter det själva är det deras sak, men när de när de försöker lura nybörjare så förtjänar de hård kritik.