Citat:
Ursprungligen postat av
Vågskålen
Nja, det är samebyarna som har rätten. En sameby är enligt lag ett speciellt sorts bolag som har rätt att bedriva renskötsel. Endast en mindre del av samerna är medlemmar i en sameby.
Men å andra sidan: Försök bli medlem i en sameby om du inte är same.
Är inte ingifta medlemmar?
Låt säga att en same gifter sig med icke-same och de får barn som i sin tur gifter sig med en icke-same och får barn som i sin tur gifter sig och får barn med en icke-same. Det blir inte mycket sameblod kvar där.
En person som inte är medlem i en sameby kan ha mycket mera sameblod i sig än en medlem i en sameby.
Det var väl ett ganska aktuellt fall från Kiruna där en medlem i en sameby, tror faktiskt han var ordförande hade inget eller endast lite sameblod i sig.
Kriterierna för att räknas som same borde inte handla om att man är medlem i en ekonomisk förening/företag utan huruvida man kan tala något av de samiska språken och att personen har ett någorlunda stort samiskt påbrå.