Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2021-03-29, 09:46
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nyfikenpaallt
Fast om den är avklarad så är det ju fritt fram att låna det är ju därför man har skuldsanering för att kunna börja om. Jag tror du får läsa på om skuldsanering för du verkar bara ha en massa fördomar om skuldsatta och ingen koll.

Det är verkligen inte fritt fram att låna för att en skuldsanering är avslutad. Att låna pengar är ingen mänsklig rättighet. Du måste ju trots allt ha en god kreditvärdighet och en god betalningsförmåga
Citera
2021-03-29, 10:17
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nyfikenpaallt
Tyvärr inte då jag jämför mellan människor med betalningsanmärkningar och dom som har skuldsanering.

Människor med betalningsanmärkningar har i många fall inte tagit tag i sin situation medans människor med skuldsanering har gjort det.

Man får bara en skuldsanering i livet vad jag vet så varför skulle man riskera det genom att skita att betala?

Du har visst missat vad skuldsanering är, skuldsanering innebär att man betala betalar det man kan under 5 år och lever på existensminimum.

Personligen, har jag aldrig lånat en krona av någon bank i hela mitt liv.

Nu har du misstat vad skuldsanering innebär.
Det innebär att man får stora delar av sina skulder avskrivna mot att staten tvingar personen att betala in det man anses vara kapabel till. Finns det då marginal att betala av nya skulder så betalar den med skuldsanering för lite på sina gamla skulder.
Så varför man skulle riskera sin ekonomi igen, folk tar dåliga beslut och har du visat att du historiskt har levt över dina tillgångar så är det en indikation på att du har svårt att hålla i din ekonomi.

En betalningsanmärkning kan dyka upp efter slarv eller helt enkelt p.g.a dålig komunikation mellan ett kredidgivare och en kredittagare. Så det finns definitivt folk med betalningsanmärkningar i systemet som faktiskt alldrig misskött sin ekonomi.

Skuldsanering är till för att människor skall kunna starta om igen men är knappast en garant för att det är människor som kan ta ansvar för sin ekonomi snarare tvärt om.
Citera
2021-03-29, 11:19
  #27
Medlem
SittFints avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nyfikenpaallt
Du bygger din riskanalys på min tråd och nej jag bygger inte min analys på diskriminering utan hur stor risk det är från lånen institutet sida.

Enligt min är den in princip noll.

Någon som visa att den betalar i flera år sina skulder genom att leva på botten, visar klart och tydligt att den är villig att göra rätt för sig.
Ju längre fram i skuldsaneringen desto mindre risk blir det att låna ut.

Dessutom så vore det otroligt korkat av personen att låta den gå till betalningsanmärkning och därav mista sin skuldsanering.

Nej, inte din typ av ex av sol och vårare men även om man är naiv dumskalle så betyder inte det att enligt dig att man skiter i att betala sina skulder.

Man kan bli blåst på andra sätt genom att någon i ens närhet får tillgång på ens pengar osv.
Du verkar inte vara så läskunnig. Jag har uttryckligen sagt att även det nu inte handlar om att du nödvändigtvis skulle skita i att betala dina skulder. Det kan precis lika gärna handla om bristande förmåga att göra så.

Hur menar du att någon i din närhet får tillgång till dina pengar? Jag har pengar på ett konto som ingen jävel utom jag har tillgång till.

Citat:
Ursprungligen postat av Nyfikenpaallt
Fast om den är avklarad så är det ju fritt fram att låna det är ju därför man har skuldsanering för att kunna börja om. Jag tror du får läsa på om skuldsanering för du verkar bara ha en massa fördomar om skuldsatta och ingen koll.
Så du har en pågående skuldsanering just nu alltså? Svara på frågan istället för att prata runt.
Citera
2021-03-29, 11:21
  #28
Medlem
SittFints avatar
Citat:
Ursprungligen postat av g0dspirit
Är du helt dum i huvudet Karl jävel? NÄR MAN HAR SKULDSANERING SKA MAN VARA JÄVLIGT TACKSAM ÖVER ATT SKATTEBETALARNA LÖSER DINA SKULDER SOM DU HAR SPELAT UPP PÅ CASINON. SKULDSANERING = KVITTO PÅ ATT DU INTE ÄR MOGEN FÖR ATT FATTA BESLUT KRING DINA EGNA EKONOMI.

Och du sitter och jagar blankolån. Vad är det för viktigt den här gången? Är det en femma tjack och pizza lånet ska gå till eller?
Varför skulle skattebetalarna lösa skulderna? Det är ju enbart om du har skulder till staten.
Citera
2021-03-29, 17:20
  #29
Medlem
Hur skulle du få låna om du är under skuldsanering.? Dom har redan räknat ut det du ska leva på och det e ju typ nära minimum. Hur ska du få rum med ytterligare ett lån....det funkar ju inte. Om du mot förmodan lyckas få ett nytt lån så har den banken/utlånare inte gjort sitt jobb eller så har du ljugit om någe. Men, om du har haft ett sk konto kredit som finns att få på vissa banker/utlånare som det inte var någe skuld på när du ansökte om skuldsanering så är chansen stor att du fortfarande har den "kontokrediten" kvar att utnyttja. Men se till att du har pengar så du vet att du kan betala tillbaka på den. Annars kan det sluta med tillbaka dragen skuldsanering o sen sitter du i skiten igen fast troligtvis värre för tror inte det e lätt att få skuldsanering igen om man uppvisat att man inte ens klarade den 1a ggn...
Citera
2021-03-29, 17:27
  #30
Medlem
Det e inte skattebetalarna som "betalar" resterande skulder i en skuldsanering. Det e bankerna själva som "förlorar" dom pengarna. Där av finns det höga räntor på lån. Har du haft lån länge så kan faktiskt bankerna ha fått in i stort sett den summan som lånats ut så bankerna går inte förlust på alla deras lån som går till en skuldsanering. Men e lånen rätt nya och du inte hunnit betala så värst länge e ju det en annan historia.
Citera
2021-03-29, 17:34
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JuniorDahlen
Det där betyder att skuldsaneringen kan upphävas om TS till exempel pga de nya skulderna inte kan följa sin befintliga betalningsplan. Hans skuldsanering kommer inte upphävas för att han skuldsätter sig på nytt så länge han klarar av att sköta sina betalningar.

Fast har man plats för nya skulder borde man rimligtvis kunna betala MER till befintliga skuldägare.

Vilket ju innebär att skundägarna går miste om att få en större del av sina fodringar betalda.
Citera
2021-03-29, 19:04
  #32
Medlem
JuniorDahlens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stegbil
Fast har man plats för nya skulder borde man rimligtvis kunna betala MER till befintliga skuldägare.

Vilket ju innebär att skundägarna går miste om att få en större del av sina fodringar betalda.

Absolut. Men det fungerar tyvärr inte så. De får ju ofta en buffert för oförutsedda händelser till exempel, eller en kortare betalningsplan än fem år.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback