Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2021-03-26, 11:44
  #13
Medlem
Briasccas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luftgevar
Så då exporterar man kött från t.ex. Australien till Kina för att det ska kunna slaktas i kina och vara fräscht och fint när det läggs på tallriken hos en kines?

Ja dels för att servera det färskt i Kina, men i Kinas fall betyder nog också de låga slakterilönerna där att köttet slaktas där. Så det australiensiska köttet kan mycket väl sedan återkomma till Australien i fryst eller vacuumpackad form, efter att ha fått göra en tur till Kina.

Det liknar lite grand den samtida räkindustrin där räkorna till våra räksmörgåsar fångas i Ishavet, fryses ned och skickas med båt till Marocko och Kina där de skalas, och så fryses de ned igen eller läggs i saltlag, och skickas åter till Sverige för att hamna på räksmörgåsar på svenska konditorier och caféer. Och räkorna är jättebilliga trots den resa de gjort eftersom man utnyttjar låglönerna i förädlingen.
Citera
2021-03-26, 13:13
  #14
Avstängd
kansascityshuffles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av triglycerider
Man skickar aluminium från australien till island å det är lönsamt.Lågt elpris island.liknande process med djur då arbetskostnad.Mellan australien och kina.

Man skeppar stora mängder får från Australien/Nya Zeeland.

En del kor också. Man skär upp magen för att lastningen ska gå snabbare.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback