Citat:
Ursprungligen postat av
Rutchbana
Låt säga att man röstar på moderaterna, vad går alla pengarna till? Skatteminskning är en sak, men satsar moderaterna på att bygga upp välfärden eller är det bara skatteminskning det handlar om med deras budget?
SD vill begränsa invandringen.
Sossarna vill förbättra sjukvården och välfärden.
Men moderaterna vill minska skatter och förbättra jobben?
M vill också förbättra sjukvård och välfärd, gå inte på lögnen som är skapad av vänstern för att framstå som det enda empatiska alternativ. Däremot har man olika syn på hur man kan uppnå detta och framförallt den moraliska aspekten i det.
Sossarnas säkerhetsnät är stort som fan, men med stora hål. Moderaternas nät är mindre men tätare. Tanken är att man lättare ska kunna flytta det dit folk ramlar över kanten och där igenom fånga fler, effektivitet mao.
M satsar på ekonomisk tillväxt och frukterna där igenom, bl.a mer skatteintäkter om korten läggs rätt.
Man satsar också på den decentraliserade kulturen allt mer. Man vill skapa förutsättningar för individen att själv ta besluten i sin vardag medan S vill skapa staten/kollektivismen som ger oss det vi behöver.
Osv osv.