Jag läste boken nyligen! Ganska intressant läsning måste jag säga. Dock är det många detaljer i boken och även saker i Göstas berättelse som gör mig övertygad om att historien är 100% BS. Gösta var helt enkelt en knäppgök. Förvisso en ganska företagsam och framgångsrik knäppgök men han var trots allt en lögnare i detta avseende.
Vissa detaljer är ju rent löjliga som det där med att kvinnorna hade "frisyrer efter modernaste snitt" och illa förtäckt skryt om sin fysik och nykterism.

Är också lite otroligt hur många exakta slutsatser Gösta kan dra bara av att observera något han aldrig sett förut som teleskopben, turbinhål, att dom kommunicerar med varandra telepatiskt, kraftfält, kabinfönster mm. Han kan även beskriva förloppet nästan sekund för sekund. Precis vad som skedde och i vilken ordning. Tydligt tecken på en fabricerad historia. Hans nära släkting vill inte heller kännas vid det hela.
Man bör dock ha läst den om man är UFO intresserad och svensk. Ger en bra inblick i hur noggrann och saklig Claes Svahn är.