Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-10-30, 18:37
  #505
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Hur skulle det kunna vara synd mot Gud att en ung kvinna blir med barn? Oavsett omständigheterna? Ingen annan religion än kristendomen är så orimligt fördömande.

Men i GT var sambandet mellan sex och synd bara människotankar, att man inte ville ha lössläppthet i samhället. Framför allt ville man bevaka mannens ensamrätt till sin fru. När det talades om synd handlade det oftast om synderskor. Även hos fariseerna.

Jesus betonade mannens roll när han förtydligade budet om äktenskapsbrott. Den man som önskar ha sex med någon annans hustru har redan begått äktenskapsbrott. Inte så att han ska straffas men så att han gör fel och borde ändra på sig.

Synd är 'att missa målet' vilket i israelernas ögon var att inte få vara med Abraham, Isak och Jakob i Guds rike. D.v.s. att förlora det eviga livet. Men det eviga livet förlorar man inte genom att bryta mot Guds bud, som bara är riktmärken, utan genom att låta bli att göra Guds vilja.

På reddit handlar den vanligaste frågan om sexuell synd, folk som vill ha goda råd. Men sexualitet är inte mot Guds vilja så länge det inte handlar om våld och tvång. Varför skulle Gud straffa någon för att den har drifter eller ett eländigt sexliv?
__________________
Senast redigerad av AskMeAboutJesus 2023-10-30 kl. 19:12.
Citera
2023-10-31, 07:48
  #506
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus

Han glömde bort att ta med att han själv ansåg sig vara en sexmissbrukare, något som drev honom att skjuta ihjäl åtta personer i anknytning till massageinstitut. Han var en djupt religiös man som havererade mentalt för att han inte kunde kuva en av de starkaste urkrafterna i universum.
Ser verkligen inte logiska steget från att "missbruka" sex till att mörda folk.
Citera
2023-10-31, 08:35
  #507
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VinnarenSkriver
Ser verkligen inte logiska steget från att "missbruka" sex till att mörda folk.
Det finns inget logiskt steg, men hans sexuella drifter kom i strid med hans religiösa uppfattning om synd och jag antar att han projicerade sitt problem på flickorna. Han såg dem som motståndare till hans strävanden att behaga Gud.

Det är inte så att alla religiösa sexmissbrukare blir mördare men uppfattningen att sexualitet bara är tillåtet inom äktenskapet (som kommer från Paulus) ställer till problem. Självklart ska människor ta hand om sig själva och varandra väl, men det är något personligt. Vem behöver grupptryck i sitt privatliv?
Citera
2023-10-31, 10:07
  #508
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Gamla testamentets regler för heterosexualitet (3 Mos. 18:6-20) är besynnerliga och består av ett detaljerat regelverk för vilka kvinnor en man får ha sex med.
Den långa listan framstår som att någon har omarbetat vanlig anständighet till dold och förvriden pornografi med ett flertal scenarier med en kvinnas "blottade blygd". Om Gud hade givit regler om sexuella handlingar så tror jag reglerna hade de varit annorlunda och exempelvis förbjudit män att utnyttja tjänstekvinnor. Jesus har bekräftatatt det finns regler i Moses namn som i själva verket kom från "fäderna", de män som utformade samhällets lagar ...

Moses har givit eder omskärelsen -- icke som om den vore ifrån Moses, ty den är ifrån fäderna -- och så omskären I människor också på en sabbat. — Johannes 7:22

... och eftersom Gud håller Abraham som rättfärdig trots att han i strid med reglerna i 3 Mos. 18:6-20 var gift med sin halvsyster, så tror jag man kan se reglerna som en sorts kuriosa.
Citera
2023-11-01, 03:27
  #509
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av returx
Han gick väl å väntade på henne? Hon var jungfru och en romare (helig ande) tog oskulden - Octavius hette han och var adoptivson till Caesar och han blev senare kejsare under namnet Augustus. Därav att Jesus var Guds son utsänd av sin Fader i himmelriket dvs Rom. Logiskt....eller hur?

Nu var väl knappast Augustus närvarande i Palestina just då (eller någonsin?), så jag finner fel i teorin. Liksom i teorin att Jesus någonsin existerat i verkligheten... men det är en annan sak!
Citera
2023-11-01, 22:00
  #510
Medlem
EmmaKlaras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aimbert
Menar du sex inom äktenskapet? Annars är ju ditt påstående bara en förbannat tramsande.



Jesus blev avlad av den Helige Ande. Vad har detta med sexualitet att göra?



Och hur gick det till?

Det krävs två människor av olika kön för att en ny människa ska komma till världen.
En ande är ingen människa men det var Jesus.
Citera
2023-11-01, 22:13
  #511
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EmmaKlara
Och hur gick det till?

Det krävs två människor av olika kön för att en ny människa ska komma till världen.
En ande är ingen människa men det var Jesus.


Näh. Gud skapade Adam av jordens stoft!

Om man skall tro Bibeln.
Citera
2023-11-01, 22:43
  #512
Medlem
EmmaKlaras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakkvarr
Näh. Gud skapade Adam av jordens stoft!

Om man skall tro Bibeln.


Man kan inte tro på vad som helst.
Det behövs ett ägg och sperma, inget annat sätt är möjligt.

Stoft-barn är vidskepelse.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback