Citat:
Ursprungligen postat av
stenraset
Du inser att jag skrev "Män lägger olämpliga kommentarer, skickar dick pics, mördar, våldtar, tjatar sig till sex, misshandlar och så vidare." och du tar ut endast EN av dem och sen säger du att jag har fel. Kan erkänna att jag, mot slutet, kanske inte var dötydligt med att jag menade alltihop, men nu vet du det.
Det finns inget av detta som är förbehållet endast för män. Tror du inte att även kvinnor har en skuggsida eller är kapabla till ondska? Vad tror du att grejen med ormen i paradiset är för något?
Citat:
Angående aborter:
1. Det är kvinnan som ska bära på ett barn i 9 månader, med allt illamående, bristningar, och annat jobbigt som kan komma med det.
Dude! Jävla patriarkat att inrätta det så att kvinnor får hela äran för barnafödandet. Eller vad menar du egentligen?
Citat:
2. Det är
kvinnan som ska föda barnet, något som lätt kan bli en hemsk upplevelse. Tipsar dig starkt om denna instagramsida:
https://www.instagram.com/tyst_jag_foder/
Ta dina instagramlänkar och försök bete dig som en vuxen i en vuxen diskussion. Försöker du beskylla hela evolutionen och skapelsen på mannen? Vem byggde sjukhuset hon föder på, vem byggde sängen hon ligger i, vem satte in lustgasen och epiduralen? Vem såg till att det fanns el och avlopp i huset, vägen dit, fordonet de åkte i, vägen de åkte på? Vem ser till att hon har att äta och dricka det närmaste året? Du är välkommen, jag kan ta detta hur långt som helst, men poängen här är att en mamma med ett nyfött barn inte skulle överleva om inte män byggt upp tusen system som förenklar det så mycket att n'stan alla barn överlever. För bara 150 år sen överlevde tre eller fyra av tolv.
Citat:
3. Det är kvinnan som ska uppfostra barnet och betala för det tills det är 18-19 år gammalt. Mannen kan bara sticka (de får väl betala underhåll antar jag men det ändrar faktiskt inte min poäng).
Antar du? Kvinnor kan inte uppfostra barn utan att det går åt helvete för dem. För det första är det förskolor och skolan som sköter uppfostringen av barn idag. SÅ var det inte förr, innan kärnfamiljen krossades av feminismen och hemmafru gjordes skamligt och ett svek mot systerskapet. En kvinnofälla, lite som du själv beskriver det.
Och nej, det är inte kvinnor som betalar för barnet. Betydligt oftare är det skattebetalare och med tanke på att män betalar mycket mer skatt, är det män som ska in på lodrät fyra. Jobbar hon dessutom i vård, omsorg eller i andra kvinnodominerade jobb, betalas även hennes lön med skattemedel.
Citat:
Det är alltså kvinnan som gör allt det jobbiga, men MANNEN ska tydligen få bestämma det? Aborter görs i majoriteten av fall väldigt tidigt. "Barnen" kan oftast inte känna ett dugg, för det är inte barn än. Den dagen du själv bär på ett barn – då kan du själv börja argumentera mot aborter.
Allt det jobbiga?

Du är ju helt knäpp! Vad är det för jobbigt med att laga kladdkaka, vispa grädde och ställa fram en Ipad och en påse chips? Med din inställning skulle du inte överleva tre veckor utan att män deltog i servicen runt dig. Jag har två egna barn och även barnbarn, så håll käften idiot.
Citat:
Ingen kvinna vill göra en abort. Det är hemskt på alla sätt. Men om man hamnar där (vilket alltid delvis även är mannens fel), då kan det vara den enda lösningen.
Skitsnack! Det finns kvinnor som använder abort som preventivmedel för att de inte kan bry sig att välja något av de 32 andra alternativ de har att välja på. Det finns influensers som skryter om att de gjort närmare tio stycken redan.
En del kvinnor inseminerar sig mot mannens vilja mha sperma de snor ur kondomer.
Citat:
Om jag tar mig själv som exempel: jag och min kille använder kondom, alltid, varje gång. Nu är min mens sen, självklart får jag halvpanik och tar ett test direkt (som var negativt tack och lov), om det då är positivt: ska jag ge upp på alla mina drömmar för det? Har inte ens tagit studenten än. Ska förmodligen plugga i USA i höst då jag kommit in på ett universitet med stipendium. Ska jag tacka nej till allt det för att jag är gravid och börja jobba på typ ICA?
Ditt liv. Ditt problem. Du är inte ensam och jag bryr mig inte vilket. Det här samhället är redan kört ändå. Nej, ditt liv tar inte slut om du blir gravid. Det är feminister som skrämt dig till att tro det. Du kommer göra flera omstarter i ditt liv. Lär dig att förändringar kommer, anpassa dig och lös problemen. Det är vad "vuxen" går ut på. Om dte finns något alls jag kan lära dig, är det detta.
Citat:
Såklart är alla fria tills motsatsen har bevisats – men motsatsen är bevisad när det kommer till män som grupp. Det är bara att titta på statistiken. Det innebär inte att någon kommer låsa in alla män, för alla män är inte skyldiga. Män på individnivå är inte nödvändigtvis skyldiga (vissa är, andra inte), men män som grupp är farliga.
Du verkar inte förstå statistik och ditt sätt att dela ut kollektiv skuld är bedrövligt och fullkomligt livsfarligt. Det var så förintelsen uppstod. Frö att ta ett exempel du har en chans att begripa. För det stora språnget eller Oktoberrevolutionen, Dödens fält eller Holodomor vet du väl inget alls om? Män är ingen grupp och ingen ska dömas för något en annan gjort. 98% av männen skulle aldrig våldta någon. Statistiken säger att det är 2% av männen som döms för alla våldtäkter. Med en kvinnohatande kulturell invandring kommer detta förändras ganska fort, men även deras existens är beroende av att kvinnor ville ha hit dem.
Citat:
Jag har kommit i kontakt med långt över hundra män och jag lever. Men jag har fått oräkneliga dick pics, blivit tafsad på trots att jag tydligt sagt nej, blivit knullad trots att jag legat helt apatisk, både innan och under, men inte vågat säga nej och fått en mängd opassande och oönskade kommentarer.
Jag får också oändligt med snuskiga förslag på DM eller messenger eller på telefonen. Jag har blivit tafsad på, jag har blivit sexuellt utnyttjad när jag varit full. Jag har blivit våldtagen osv. Om inte du säger nej, vem ska annars göra det? Ska jag veta att du ligger i en knipa du själv satt dig i, känna telepatiskt att du behöver hjälp, bryta mig in hos dig och säga nej åt dig?
Hur korkad är du egentligen?
Säg nej eller byt sällskap. Du ger mig opassande och för män nedlåtande kommentarer här och nu.
Men det är okej. Jag kan besvara varenda en av dem, för jag är inget jävla offer eller någon man kan sätta sig på.
Citat:
Jag är inte rädd att min pojkvän, min pappa eller min bästa killkompis ska göra något sådant – men om jag går själv på natten är jag rädd. För man vet inte vilken kille det är som går där 10 meter bakom. Är det en av dem färre, men väldigt verkliga, mördarna/våldtäktsmännen/whatever eller är det bara en snäll kille som aldrig ens tänkt tanken?
Du ska vara rädd när det behövs. Irrationell rädsla går att bearbeta med KBT.
Det finns beprövade sätt att jobba bort fobier, men du ska aldrig tro att du lever i en skyddad verkstad för det finns människor som inte vill dig väl i den här världen. Runt 10% är psykiskt störda på ett eller flera sätt. Några få procent är psykopater och sociopater som inte bryr sig om dig dig eller ditt liv alls.
Några av dem kan till och med gå och fantisera om att ta livet av dig bara för att se dig dö.
Vi närmar oss 8 miljarder människor på planeten och det är ungefär samma felprocent på människor över hela planeten. I vissa kulturer blir det som en negativ feedbackloop, där dåliga egenskaper som de där får andra på fel spår också. Som stökiga ungar kan få ostökiga andra unga stökigare än de hade varit i en sund miljö. Detsamma gäller självskadande ungar. De triggar varann, för offerskapet har blivit en valuta och alldeles få säger ifrån
Okej, hjärtat?