Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-03-10, 17:54
  #145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Herostratos
På vilket sätt är det högerextremt att kalla en religion avskyvärd? Var punkbandet Ebba Grön högerextremister när de sjöng ”Häng Gud”?


Men om man deklarerar ”Häng Gud” så kritiserar man ju ingen specifik religion, utan begreppet religiositet generellt
Citera
2021-03-10, 18:00
  #146
Medlem
Herostratoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av maallgan
Men om man deklarerar ”Häng Gud” så kritiserar man ju ingen specifik religion, utan begreppet religiositet generellt
Så att kritisera en specifik religion är högerextremt?

Är ståupparen Sarah Silverman högerextrem?

“Good! I hope the Jews did kill Christ, I'd do it again. I'd F*cking do it again in a second!” - Sarah Silverman
Citera
2021-03-10, 18:04
  #147
Medlem
Man fattar väl vad han menar. Det är ju rätt tufft uttryckt men Annie Lööf och gänget hade fokuserat på ordvalet även om han sagt att Islam är en "mindre fantastisk religion". Det är liksom grejen med den härskartekniken.
Citera
2021-03-10, 18:05
  #148
Medlem
53....so whats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av evertronaldo
Bra att Rödskrikan klart deklarerar att man är ett vänsterparti som vill islamisera vårt land. Om nu nån inte visste det innan så kanske nån kan vakna ur dvalan.

Tror nog att det går upp ett ljus för många just i dessa tider. Mer o mer visas och kommer fram i ljuset både i msm och alternativa media, och de finns nog en anledning till detta. Mediafolket har förstått att det inte längre är tabu att skriva om verkligheten även om det hörs ramaskri från de som inte vågar se sanningen, och ännu driver ideolgin som att "allas lika värde" är viktigare än samhället i övrigt. Samhällets stabilitet måste övertrumfa religioner som islam och inte bli en del av religionen.
Skitnödigheten hos svenska politiker och mediafolk är påtagligt närvarande, men frågan är om dom ändå inte ser sanningen i Jomhofs utalande, men inte vågar ge det en dabatt på lika villkor ens.

Islam som religion är klart och tydligt för de som bedriver den, där finns inga genvägar eller undantag, i islams mål finns inga ickemuslimer som inte konverterart. Enkel matematik.
__________________
Senast redigerad av 53....so what 2021-03-10 kl. 19:03.
Citera
2021-03-10, 18:07
  #149
Medlem
bombaccis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rusellpeters
Nu är det väl bara vissa områden av Sverige och Frankrike som är islamiseader.

Tex Rosengård, Rinkeby Vivalla som ex
vad som utmärker dessa områden är tvång våld
kvinnofientlighet.


från expressen
Självutnämnda moralpoliser trakasserar kvinnor i Stockholmsförorter, rapporterar TV4 Nyheterna.

Lever man ensam utan man eller har på sig en kort kjol kan man utsättas.

https://youtu.be/IQ25_Vlx9Ls
Paris efter Charlie Hebdo,
Paris attackerna 130 dog
http://www.amnestypress.se/artiklar/...sstat-pa-glid/


https://youtu.be/vO9vBHZRBQ4

60 min i Rinkeby.

Du hade alltså inga exempel, bara vägran att se vekligheten.

Ta på dig en spanarinställning istället för din stamkrigarinställning. Lyft blicken släpp prestigen.

Jag gav bra exempel på länder med många med muslimska invånare. Några till är Tyskland och usa. Att vara muslim är inte att vara islamist. Sorry om jag spräckte din bubbla.
Citera
2021-03-10, 18:09
  #150
Medlem
"Där han av många..." Där tog tråden slut.
Citera
2021-03-10, 18:12
  #151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Halloween2
Kul och läsa kommentarerna på aftonbladets Facebook sida. Där skriver en Elias As att han hellre skulle bli pedofil än att rösta på SD, då det är mindre pinsamt.

Tog två sekunder och se på hans sida att han är bög, ja det går ju hand i hand.


Säger ju mycket om hur störd en sådan människa är när man säger något sådant, helt sinnessjukt faktiskt.
Citera
2021-03-10, 18:14
  #152
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
Jo inget direkt konkret och inget som folk går igång på. Sd storhetstid har varit.

SD har inte haft någon storhetstid. Så länge som de övriga partierna helt ignorerar massinvndringen, islam och den kriminalitet som invandringen fört med sig, så behöver SD bara se på och sparka in någon öppen dörr lite sporadiskt.
Citera
2021-03-10, 18:14
  #153
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
Jag gav bra exempel på länder med många med muslimska invånare. Några till är Tyskland och usa. Att vara muslim är inte att vara islamist. Sorry om jag spräckte din bubbla.

Islam vidrigt

individuella muslimer kan vara hur bra som helst.

Där är vi överrens.

Nazism vidrig men det fanns massor med bra
tyskar 1940.

Det är ju de Jomshof säger.

Kan du något om islam och ändå försvarar den?
Citera
2021-03-10, 18:17
  #154
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NyktertLiv
Korrekt. Samma sak gällande bibeln. Tror man på det som bokstavligen står i den så uppmanar gud att man ska stena ihjäl olydiga barn, mörda folk som jobbar på söndagar, stena homosexuella osv ad infinitum.
Kristendomen är i stort sett lika vidrig som islam i det avseendet.

Men det är såklart ett problem att många av islams utövare ligger hundratals år bakåt i tiden gällande synen på deras religion. Särskilt i ett land som Sverige där det fåtal som är kristna i princip ger blanka fan i vad som faktiskt står i bibeln (tack och lov).

Men från SD-håll talar man om islam som om det vore en alldeles särskild hemsk religion, trots att det i stora drag är samma smörja som övriga öken-religioner, om man ska gå efter det som faktiskt står i de ”heliga” böckerna.


Det är stor skillnad på hur kristendomen påverkar världen idag jämfört med islam. Islam är en cancer och behandlar kvinnor fruktansvärt illa samt är ofta grymma mot djur. Islam hör inte hemma på den här planeten 2021.
Citera
2021-03-10, 18:21
  #155
Medlem
Allt jag kan säga är vem . Vem är du dom som kan gnälla över en sån sak?

1/5 av svenska folket röstade Sd och det gav regeringen och andra partier fan i utan hoppade i säng med sina fiender..

Regeringen kallar 1/5 av svenska folket rasister idioter osv osv fast vi i den 5 delen är av alla olika religioner även folk från islam...
Idioter
Citera
2021-03-10, 18:23
  #156
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Man får ge islam att det lyckats civilisera och modernisera många klansamhällen.

Hur skulle MENA se ut om det inte fanns islam? Givet de människor som bor i MENA. Nu är det ju nästan fred och välstånd. Bara krig ibland. Nästan centralregeringar med kontroll. Nästan politik. Nästan fungerande rättsväsende. Inte bara krig och tjuvnad och den starkes rätt.

De som kritiserar islam har inte fattat alternativet. Hur såg Arabien ut på 500-talet?

I Sverige behövs förstås inte islam.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2021-03-10 kl. 18:28.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback