Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2010-08-10, 14:09
  #13
Medlem
kaiross avatar
Jag besökte Dragon Rouge för några år sedan och fick då tillfälle att prata lite med en av deras "ställföreträdare". För honom innebar satanismen att frigöra sig från normer och att på så sätt bejaka det "mänskliga" (ont som gott). Eftersom vi lever i en kristen kultur blir djävulen per se vår kulturs motsatsförhållande. Han höll mest på med meditation, men givetvis hade de mer symboliska riter (som alla religioner).
Citera
2018-02-16, 13:49
  #14
Medlem
Satanister är ett troende folk som dyrkar Satan/Lucifer. Man är dock inte 100% satanist om man inte utför ritualer eller följer satanismernas regler.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback