Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Du har uppenbarligen inte sett avsnittet när hon sitter över honom. Inget du skriver stämmer. Varför har hon rätt att sitta på honom på ett sånt sexuellt sätt? Är det inte också övergrepp att sitta på en person? Du kan inte sitta och tycka vad som är okej. Det är inte din åsikt som har betydelse. Om han suttit på henne och hon dragit av hans tröja hade ingen brytt sig, eller om hon börjat klämma på honom.
Jag har sett avsnittet. Vad i det jag skrev stämmer inte?
Nej det är inte övergrepp att enbart sitta grensle över någon om det inte sker under någon form av hot eller i syfte att kränka personens sexuella integritet.
Nej det är inte min åsikt som har betydelse utan vi har en lag att följa. Det han gör är utan tvekan sexuellt ofredande. I fallet med första tjejen kan nog en nitisk åklagare även hävda våldtäkt.
Vad som hade hänt om han suttit på henne spelar ingen som helst roll eftersom att det inte har hänt. Håll dig till vad som skett.