Citat:
Ursprungligen postat av
StenSaxPung
Konsekvenserna kan vara enorma när arter förs över till nya platser så som öar och världsdelar. Har detta inte ännu använts för att ställa till det ekonomiskt och föra in obalans i fiendens ekosystem?
Jodå, sk "animalisk krigföring" är ju redan något som funnits uppe till förslag, och behandlats här på Flashback redan faktiskt.
Det hade ju varit lätt att ställa till med kalabalik på så sätt, med en "animalisk terrorattack" tex.
Ett av förslagen var ju att köra ut med en stor lastbil och ställa på ett stort torg med fullt av människor.
Och inne i lastbilen hade man stängt in en hel hög hormonstinna och uppstudsiga chimpanshanar.
Sen öppnade man bara bakluckan och med hjälp av an hydraulisk plog tryckt ut chimpanserna till folkmassan.
Sen hade det ju bara varit att luta sig tillbaka och se på när chimpanserna började veva och gått lös på det intet ont anande folket.
Eller, såklart, klassikern med arga getingar.
Kasta getingbon som handgranater på fienden, och se dem löpa åstad vilt gestikulerande.
Vietnams armé under Vietnamkriget använde ju sig av dresserade tigrar som gick till attack mot sovande amerikanska soldater som var ute på patrull.
Mitt när de sov som allra djupast och skönast, så kom tigern och satte sina huggtänder i huvudet på en av soldaterna och drog ut honom från gruppen.
Ingen såg något, de bara hörde prasslandet i buskarna och skriken från den oppätne amerikanen.
På morgonen, när det blivit ljus, så var det bara att följa blodspåret till kadavret.
Och där ... där låg tigern på lur, för att kunna hugga en till.
Vietnameserna använde sig faktiskt även av apor i kampen mot amerikanerna.
De lärde aporna att kasta sten mot patrull-amerikanerna.
Det finns t.o.m. uppgifter som gör gällande att de hade lyckats upptäcka en helt ny sorts människoapa, stor som en sk "Big Foot" som gick hårt åt amerikanerna i djungeln.
Jodå, det finns dokumentation.
Titta på historikern Mark Feltons krigs-youtubekanal, och se själv.