Några månader inför valet 2018 flyttade man på Sverker, Pascalidou och nån mer från Ring P1. Ledningen kunde helt enkel inte blunda för dessa personers tydliga vänsteragenda. Efter valet var dom tillbaka såklart och kunde fortsätta med sin subjektiva åsiktsaktivism
Brukar slölyssna på detta program då det finns ett visst underhållningsvärde...
Dagens program hade jag vissa förväntningar om att en del indignerade lyssnare skulle ringa in och vädra sina åsikter. Men till min stora förvåning, inte ETT enda samtal om gårdagens attack.
Är detta ännu ett bevis på mörkläggning från statsmedia???
Brukar slölyssna på detta program då det finns ett visst underhållningsvärde...
Dagens program hade jag vissa förväntningar om att en del indignerade lyssnare skulle ringa in och vädra sina åsikter. Men till min stora förvåning, inte ETT enda samtal om gårdagens attack.
Är detta ännu ett bevis på mörkläggning från statsmedia???
Nej men bra att vänta på fakta innan. Många har ju redan lämnat sina kommentarer utan fakta!
Men med tanke på händelsens dignitet är det jävligt märkligt att ingen ville prata om detta. Bara gå till en själv, ett självklart ämne vid fikat och lunchen idag.
Vi börjar bli avtrubbade. Våld och vansinnesdåd har blivit vår nya vardag.
Inte många år sedan det blev stora rubriker när någon blev skjuten. Nu blir det knappt rubriker när någon blir skjuten till döds... om det så än är kvinnor eller 15 åriga barn som faller offer.
Regeringen står handfallna inför utvecklingen. De har målat in sig i ett hörn genom att tjuta rasist var gång någon påpekar att problemet är invandrar relaterar. Motpolen blir SD som rimligt få tar seriöst.
Statsministern är lika synlig som Molgan och och en av ledarna för oppositionen har två aktiva rättsmål. Bara för att nämna något. Svensken har anledning till att vara orolig för utvecklingen.
Det är väl fan att man ska behöva försvara SR. Nej, det var inga inringare som pratade om dådet, men 7:03 in i programmet läser programledaren upp ett mail om Vetlanda. Kritik kan ju inte tas på allvar om folk bara hittar på saker som passar deras eget narrativ.
__________________
Senast redigerad av Opuskrokus 2021-03-04 kl. 19:44.
Nu är ju själva frågeställningen i trådstarten inaktuell, men då tråden hade det senaste inlägget om programmet när jag sökte skriver jag här. Jag var för flera år sedan väldigt aktiv på Facebook och skrev en hel del åsikter om mångt och mycket på, bland annat, Ring P1:s sida. Det hände några gånger att jag efteråt fick personligt meddelande från producenten med förfrågan om jag ville vara med i programmet. Eftersom jag hellre uttrycker mig i skrift och inte är det minsta intresserad av att prata i radio avböjde jag. Nu är jag ingen motståndare till Public Service och jag lyssnar nästan uteslutande på just P1, men anser det vara felaktig information att det är deltagarna som styr programinnehållet. Min uppfattning är att det sållas ordentligt bland dem som ringer in och bara noggrant utvalda får vara med. Denna uppfattning delas av många och det framgick med all önskvärd tydlighet av kommentarer på deras Facebooksida.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!