Citat:
Ursprungligen postat av
stifmeister89
Du har ju noll koll. Kalla har gjort fina lopp i båda distansloppen och slutat före samtliga norskor förutom Johaug. Vem skulle kört istället för Kalla? Ribom som blev mosad gånger två mot Kalla eller Svahn som inte ens kunde ta sig till final i sprinten? Kalla är inte lika bra som hon varit, men hon är tillräckligt bra för att vara en del av stafettlaget. Om du tror att hon tappar så mycket tid på åkare hon placerat sig före i detta VM enbart för att hon har en dålig dag, då är det bättre du uttalar dig om vädret eller något annat.
Bra att nån håller på Charlotte ändå.

Men hon håller inte längre, tyvärr. Har inte det där extra som behövs ibland.
Expressen skriver: I dag var Kalla en 33-åring med gulblå färg i ansiktet klart långsammare än Dahria Beatty, en kanadensiska som gillar choklad och hundar men som stundom har svårt att slå sig in topp 50 i världscupen.
Charlotte hade kassa skidor, men det här var något mer, något värre. Hon sackade redan ut från stadion. Hon saxade i backarna och hängde med huvudet.
På fem kilometer rasade hon halvannan minut, något som aldrig skett tidigare i hennes karriär. Hon gjorde det efter två strålande distanslopp det här mästerskapet.
Annars är vädret bra där jag bor.