Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-03-04, 23:05
  #1609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ski.rage
Jävligt sorgligt att se alla troll som tagit sig hit till den här delen av forumet enbart för att klanka ner på Kalla. Hur jävla liten är man inte som människa när intresset för någon/något endast finns vid motgång och misslyckande? Vet hut era jävlar!

Charlotte Kalla förtjänar så jävla mycket bättre.

4 jävlar på den!
Kan inte annat än hålla med dig.
Nivån har blivit låg.
Citera
2021-03-04, 23:05
  #1610
Medlem
SadEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
Tråkigt med vallamiss, verkar dock vara lite bättre stämning i teamet än förra säsongerna då alla trippade på tå(?) runt vallare och tränare. Känns som de tog en chansning, kanske var övermodiga eftersom skidorna var så bra i sprintstafetten och ville trolla lite för mkt. Högmod går före fall.

Jag vet inte vad som hände, men man verkade tro på regn och gjorde ändringar redan inför loppet på sina tidigare så bra skidor. Sedan fick man panik efter Sundlings sträcka och då gick allt käpprätt åt helvete. Kanske att man tog fel produkt i stressen av att fixa till Kallas fäste.

Vi lär aldrig få veta fullt ut. Men skit samma, tar gärna denna miss mot föregående år av konsekvent sämre klassiska skidor.

Nu har jag släppt det och ser fram mot kanonskidor på tremilen.
Citera
2021-03-04, 23:06
  #1611
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Malacay66
Det er merkelig hvordan alle i Norge anser at det er det svenske smøreteamet som har skylden. Mens mange svensker skylder på Kalla. Charlotte Kalla kommer alltid til å være en stjerne i Norge.
Det kommer hon att vara i Sverige också förutom hos en grupp foliehattar.
Citera
2021-03-04, 23:07
  #1612
Medlem
PyroPelles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Juristen08
Min fundering är varför man inte satte Kalla på en fristilssträcka? Hon är ju klart bättre och stabilare i den stilen. Ebba och Frida är väl ganska allround. Det kanske inte hade spelat nån roll idag men det hade nog blivit bättre resultat.

Den klassiska banan var betydligt snällare sett till antalet höjdmeter så det var bl.a. därför satte man våra två starkaste åkare på de två fristilssträckorna, hade varit bortkastat att ha starka klättrare på första två sträckorna ifall man vill ha med guldet att göra. Dessutom visste man att Johaug skulle gå tredje eller fjärde sträckan. Skillnaden mellan klassiskt och skate för Kalla är dessutom mindre nu än i början av karriären.
Citera
2021-03-04, 23:09
  #1613
Medlem
Helt rätt att ta ut Kalla till vm. Hon har rutinen från tidigare mästerskap som få andra. Endast Ebba och Frida som slår henne på distans bland svenskorna. Hennes skidor förstörde Sveriges stafettchanser men hoppas hon åker tremilen och tar revansch där..
Citera
2021-03-04, 23:10
  #1614
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Triton5150
Kalla är den mest överskattade kvinnan i svensk skidhistoria. Är lite Tommy Salo över henne. Blir främst hågkommen för alla misslyckanden.
För att vara så stor som alla säger att hon är har hon extremt klena meriter i internationella sammanhang. Endast ett enda individuellt guld i VM. Samma i OS. Ett enda guld individuellt.
Charlotte Kalla har varit en fördetting i ett flertal år. Det är fakta. Med tanke på hur dålig hon varit i så många år och med diverse hälsoproblem borde hon alderig fått åka till VM. Bättre satsa på någon som är ung och hungrig.
Jämför Kallas meriter med Jouhag som trots att hon var borta under 18 månader har 9 individuella VM-guld.
Ytterligare en som vill att mästerskap bara ska ha sisådär 3-4 åkare.
Om man sätter gränsen vid Johaug.
Förresten,ska hon vara måttet så blir hon väl ensam om att tävla i mästerskapen. Kul.
Citera
2021-03-04, 23:10
  #1615
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Argument biter inte på sådana som dig. Vallarna har sagt att de gjort ett stort misstag, experter som Fredriksson och mogren säger att de la på för mycket klister på kallas skidor men du säger att kalla är i dålig form trots att de senaste prestationerna var 5 och 6 i två lopp i VM för bara några dagar sen. Det säger nog mer om dig än mig

Nej, jag har inte skrivit att Kalla har dålig form. Sluta hitta på eller var bättre påläst. Jag har endast skrivit att hon var ett osäkert kort med de resultat hon har de senaste 24 månaderna och de problem hon brottats med.

Så dina slutord faller helt tillbaka på dig som är fullständigt fel ute.
__________________
Senast redigerad av HerrGickhan 2021-03-04 kl. 23:17.
Citera
2021-03-04, 23:13
  #1616
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smokieknife
Det kommer hon att vara i Sverige också förutom hos en grupp foliehattar.

För foliehattarna så spelar det ingen roll om kalla vinner guld i 3milen. Hon kommer ändå vara sämst och de kommer återkomma om hon slutar 9a i sm eller om Stina kommer 24 i skidskytte eller om Linn slutar 4a i en tävling.

De lever på sitt hat mot vissa utvalda individer
Citera
2021-03-04, 23:14
  #1617
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Glidmedlaren
Du kan envisas om det om du vill. Du kanske är välmotiverad på ett annat sätt, vad vet jag? 🤑

Det jag såg var att Kalla åkte djävligt långsamt. Det var vad alla såg. Och bara det.

Sedan ska du och andra försöka trycka i oss att det var skidornas fel. Synd då bara att hon inte självständigt utvecklade detta under intervjun efteråt...
Eftersom du själv inte vet någonting om skidåkning och vallning så kan du ju lyssna på dom som vet iaf lite om det.
Vallamiss.
Citera
2021-03-04, 23:16
  #1618
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solveig70
Lyckas man på den här nivån få ett så bromsande klister har man missat både klister, struktur o spannkurva, vilket är skäl för omedelbar uppsägning. Lorentz är expert i världen på struktur . Läs på, din led 8 åkare!!
Du har fel.
Citera
2021-03-04, 23:16
  #1619
Medlem
MrsVanity1s avatar
Obegripligt att Kalla fick åka stafetten.Sen hon fick corona har hon och tränarna själv sagt att det går bra en dag och sen mitt i allt dåligt en dag.Att allt är väldigt oförutsägbart.
Detta förvånar mig inte alls att det hände.
Tycker det är dåligt att man inte förstått att hon kan "braka " samman vilken dag som helst för att sedan åka bra 1 el 2 dagar senare(sedan hon fick coronan)...
__________________
Senast redigerad av MrsVanity1 2021-03-04 kl. 23:18.
Citera
2021-03-04, 23:17
  #1620
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SadEyes
Kalla har haft svag form ett par säsonger, det kan ingen förneka. Jag var definitivt inte hundra på att Kalla skulle med till VM. Dock har hon haft en förmåga att höja sin nivå flera klasser till mästerskap och kan förstå att hon togs ut. Resultaten individuellt visar ju att det var rätt beslut.

Jag säger fortfarande att hon var ett osäkert kort och att Byström inte imponerade när han motiverade uttagningen.

Citat:
Jag skrev tidigare att Kalla är extra känslig för dåliga skidor på just klassiskt. Men klarar man inte av att följa Tyskland fem meter på platten så är inte skidorna bara dåliga utan tok usla. Det är ingen formfråga 100 meter in i loppet.

Det vet man inte. Dåliga var det, men det kan som jag skrivit vara så att hon inte klarar skidor som inte är perfekta och får såtillvida dubbel negativ effekt.

Citat:
Har aldrig påstått att Sverige skulle vunnit utan dåliga skidor på klassiskt. Men jag vill nog hävda att Kalla aldrig fick en ärlig chans att visa sin kapacitet för dagen.

Sundling fick ingen ärlig chans heller och naturligtvis skulle Sverige ha tagit medalj. Jag är dock inte säker på att de vunnit med perfekta skidor.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback