Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-03-04, 18:48
  #1369
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OneTwoZero
Vi har världens bästa damlag, oavsett hur det gick idag. Och det vet alla, Norge med. Hade skidorna varit på topp hade vi självklart tagit dem.
Heidi Bäng...ja, hon kan åka skidor fort om det finns ett spår att följa. Knappt det ens längre, men sen tar det slut för henne. Riktigt korkad liten tjej, titta på hennes snurrande ögon...

Det här var den "bästa dagen i livet för Heidi Weng" enligt en norsk journalist. Sant eller inte, stafett är väl hennes enda chans att ta medaljer numera. Frida är 21 år och har redan fler individuella medaljer än Virr-Weng.
Citera
2021-03-04, 18:50
  #1370
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Glidmedlaren
Ni hör tydligen vad ni vill höra på reporterns mycket ledande frågor. För den som lyssnar objektivt framstår det inte alls som att skidorna skulle ha varit huvudproblemet. Men det klart att hon lockas att ge vissa medgivanden med tanke på situationen.
Skidorna var inte huvudproblemet för Jonna heller. Vinterstudion och SVT är ren propaganda. De zoomar in bara på Sundling när det släpper för henne men undviker andra åkare bredvid som det också släpper för. Jonna hade dessutom bäst glid av alla.

Charlotte hade troligen något sämre skidor än Jonna efter vallarnas ändring, men hon hade inte formen idag heller.
Citera
2021-03-04, 18:50
  #1371
Medlem
SadEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Glidmedlaren
Ni hör tydligen vad ni vill höra på reporterns mycket ledande frågor. För den som lyssnar objektivt framstår det inte alls som att skidorna skulle ha varit huvudproblemet. Men det klart att hon lockas att ge vissa medgivanden med tanke på situationen.

Reporterns ledande frågor? Skulle Moa frågat om något annat menar du? Det var uppenbart för alla som såg loppet att Kalla hade katastrofalt dåliga skidor. De funkade inte uppför, nedför eller på platten. Ganska naturligt att frågor ställs kring det faktumet.
__________________
Senast redigerad av SadEyes 2021-03-04 kl. 18:53.
Citera
2021-03-04, 18:51
  #1372
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 50bomb
Petter Myhlback måste avgå med omedelbar verkan! Det är det enda poltiskt korrekta beslutet, vilken nolla...
Men du hade inte det kravet efter Jonnas guld, guldet i teamsprinten och slivren och bronsen i dom andra loppen?
Aha, du är en sån där soffexpert som vänder kappan efter vinden...........förklarar allt.
Citera
2021-03-04, 18:53
  #1373
Medlem
eternussermos avatar
Heidi Bäng...

https://www.expressen.se/sport/langd...jubelbilderna/
Citera
2021-03-04, 18:53
  #1374
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vetefasiken
Förstod väl alla att inte Kalla skulle vara med - typiskt sossetänk; ALLA SKALLA; KALLA SKALL VARA MED!!!
Vem skulle DU ha tagit ut istället?

Innan du svarar kan du väl läsa resultatlistorna från dom tidigare loppen.
Nå?
Citera
2021-03-04, 18:54
  #1375
Medlem
NorthernCrosss avatar
Fan vilken rolig stafett! Gratulerer Norge! Hyvä Suomi!
Vet någon var Perry Olsson bor så att jag kan skicka en flaska whisky som tack för underhållningen?
Citera
2021-03-04, 18:54
  #1376
Medlem
Scalpings avatar
Kan ha varit det sista vi såg av Kalla det här. Dags att lägga skidorna på hyllan och börja med nåt annat? Hon får kanske nåt lockande erbjudande som expertkommentator från Nent Group nästa säsong när de tar över sändningarna. Eller så satsar hon på en karriär hos Polarbröd.
__________________
Senast redigerad av Scalping 2021-03-04 kl. 18:57.
Citera
2021-03-04, 18:54
  #1377
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DreamTwister
Ber att få gratulera dig till den polska placeringen
Å dom hade säkert kanonskidor!
Citera
2021-03-04, 18:57
  #1378
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vimes76
Var Brinks skidor också klappusla den gången.
Nej, han drabbades av hjärtflimmer.
Men ni, pöbeln, kan fortsätta att hacka ned på honom.
Citera
2021-03-04, 18:58
  #1379
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lexiania
Jag vill se Frida gråta! Var är Fridas intervju?!
Ebba var nära att ta Johaugs rygg dock som hon tycker är så enkel att hålla, nån km till och Johaug hade varvat Ebba.
Fjant.
Citera
2021-03-04, 18:58
  #1380
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krickedixan
Alla tycker inte som dig. Har nu läst ett antal inlägg från dig där du är otrevlig och dumförklarar folk. Undrar vem som är smartast egentligen.
Vi är nog ett antal som tycker det är dags att släppa fram yngre åkare
Du behöver inte trycka ner andra bara för att man inte tycker som dig.
Kalla har gjort sitt och dessutom varit sjuk.

Finns ingen anledning till att folk ska stänga av tvn och gå därifrån. Varför ska dom det?
Du menar att alla som tittar på skidor i tv måste vara experter eller hur ska vi tolka det du skriver. Jag tolkar det så.

Har aldrig förstått mig på såna som dig som i inlägg efter inlägg måste tala om för andra hur korkade du tycker att de är. Tråkig inställning till andra människor.

Det som hände idag dödar skidåkningen och folk kollar hellre på skidskytte.
Jag trodde de skulle få medalj idag och tittade men det dog helt och skidskyttet var så mycket roligare
Förstår att Stina Nilsson bytte ... smart val för framtiden.

Å nej har du börjat om igen med samma eviga dravel. Du har verkligen svårigheter i att ta till dig information. Har du bestämt dig för att en älg är en fisk så kommer du hålla fast vid den åsikten trots alla kunniga människor som förser dig med information och kunskap om att så icke är fallet. Inte ens landslaget själva kan övertyga dig tydligen, men du kanske tycker att chefen för vallningen snackar smörja? Du håller fast vid din åsikt ändå tydligen.
Jag ska slå upp definitionen av foliehatt och jag förväntar mig att se en bild på din avatar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback