Citat:
Ursprungligen postat av
kungenslillapiga
Menar du att Binninge har gjort allmänt känt att han är dömd i ett sexualbrottmål mot minderårig? Källa till det tack!
Oj, vet inte du att Binninge har gjort stor sak av sin dom, det är väl omskrivet sedan lång tid tillbaka, inte minst hans engagemang i Rättosäkerhetsorganisationen som grundar sig i domen mot honom. Det finns fortfarande artiklar i kvällspressen tillgängliga om honom, hans dom och organisationen han startade, från den tiden. Jag fann dem bestämt via länkar här i tråden. Men hittas säkert om du googlar. Så, ja, absolut, han har själv gjort allmänt känt att han dömd i ett sexualbrottsmål mot minderårig. Och han gjorde det dessutom igen nyligen när han skickade ut ett pressmeddelande till hela sveriges presskår där han omnämnde detta ännu en gång.
Precis exakt som Tomas Olsson sa, så kapitaliserar Binninge på sin dom. Han gör allt han kan för att skapa uppmärksamhet kring den.
EDIT: Det var förmodligen i den andra, äldre tråden om fastighetsaffären, som jag hittade länkarna. Sök där, eller googla.