Det hela har fått absurda proportioner.
Sedan måste jag ställa frågan vad Binninge vill få ut av nedanstående som han alltså skickar in som officiella dokument till tingsrätten:
'I en annan inlaga till tingsrätten betonar Binninge att Ebba Busch är partiledare. Han skriver: ”Hon är van att försöka övertyga människor samt att driva igenom sin vilja.”
Han nämner också mäklaren Theo Dietz: ”Kontraktshandlingen är upprättad av brodern till den vän som Ebba lät sina Säpo-livvakter köra hem efter en festkväll.” '
https://www.expressen.se/nyheter/fas...luta-i-fortal/
Har det med saken att göra?
”Hon är van att försöka övertyga människor samt att driva igenom sin vilja.” Han kunde lika gärna skrivit "Hon är riksdagspolitiker i opposition och är van att förhandla fram kompromisslösningar." Men så skriver inte Binninge.
Hans beskrivning av Busch yrkesroll är irrelevant, biased och illasinnad.
Likaså detta ”Kontraktshandlingen är upprättad av brodern till den vän som Ebba lät sina Säpo-livvakter köra hem efter en festkväll.” Vad har detta med saken att göra? Vill han något annat än att påskina att Ebba gjort något omoraliskt/olämpligt/olagligt i en helt annan fråga som inte har någon koppling till det nu aktuella målet?
Hans beskrivning av Busch' agerande den aktuella natten är irrelevant och illasinnad.
Smutskastning.
EB kunde ha svarat på samma nivå, med något i stil med "Binninge har dokumenterad historia av att tvinga till sig fördelar från kvinnor som han uppfattar svagare än han själv." Det gjorde hon inte. Hon valde en lägre profil och påpekade (inte till inlaga till tingsrätten utan på face-book) att Binninge har dömts för brott.
Är det relevant? Mja, hon skickade inte in uppgiften till tingsrätten. Men viss relevans tycker jag det har. Och uppgiften är sann. Om Binninge inte tål att hans redan publika historia återigen publiceras och vill kalla det för förtal, då tycker jag han skall lägga av med smearing själv. Ett bråk startar inte med att någon slår tillbaka.