• 1
  • 2
2021-03-08, 01:16
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tazzo
Hej!
Lössnus är ju rätt gött, men lite tråkigt när den börjar falla ned över tänderna och man ser ut som fan.

Vilket lössnus tycker ni håller sig på plats under läppen allra längst tid?

Tycker inte, utan vet att Knox håller sig bäst. Varken smulas sönder, trycks ut eller att det rinner.
Citera
2021-03-14, 04:58
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SolidSteel
Köp Röda Lacket om det fortfarande finns, tyvärr är det inte så gott.
Probe Whisky är också åt det hållet lite godare än lacket men för sött.

Själv tycker jag Grov passar bra under läppen även General men det kan vara lite rinnigare än Grov, Ettan kanske är bäst av dessa tre men blir osäker snusat det väldigt lite då jag ogillar smaken.

Jag själv har sedan många år tillbaka gått över till Portion för att det är smidigt men tyvärr inte alls samma goda snus, men jag köper en dosa lös då och då för att lyxa till det.

Snusar du? Probe försvann för snart tio år sedan

Eftersom att jag har samma problem som ts med lössnus, kombinerat med att jag gillar att variera mig, så fyller jag egna påsar med löst. De motsvarar lätt mellan 4-6 prillor och man kan ha den inne över två timmar utan att något smulad runt !
Citera
2021-03-14, 13:41
  #15
Moderator
Mr.Woodss avatar
Enkel tumregel:

Grövre snus är mer svårbakat (finskuret snus går inte ens att baka) men ju grövre snuset är desto lättare är det att ha länge i truten när det väl sitter på plats.

Finare snus är lättare att baka (extremvariamterna är Göteborgs Prima och Röda Lacket) men rejält mycket svårare att ha inne länge, inget för nybörjare. För en ovan snusare rinner och kladdar åtminstone Göteborgs Prima ganska snabbt.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in