Citat:
Ursprungligen postat av
vatten2013
Jag har svårt att följa logiken: NFT är bara ett par ord i tx som är ganska kort, som pekar på andra objekt i verkligheten, men sajten som håller objekten kan försvinna över natten
Normalt sätt så används IPFS för att kunna peka på data som kan finnas på vilken dator som helst, istället för URL som pekar på en location. Jag har tidigare förklarat hur IPFS fungerar här:
(FB) IPFS - InterPlanetary File System | P2P hypermedia protocol
Citat:
Ursprungligen postat av
Sir.Stjertensen
Inte jätteinsatt men om du köper en NFT så köper du väl ägandeskapet till verket? Ditt ägande av verket sparas permanent på blockkedjan och imitatörer kan enkelt upptäckas. Finns tydligen olika upplägg, men konstnären kan välja att skicka med originalfilen eller förstöra det fysiska verket (om det är scannat) och skicka med video på det osv. Här är en kille på YT som förklarar bättre än jag:
https://www.youtube.com/watch?v=99wzZFrPJxc
Citat:
Ursprungligen postat av
Sir.Stjertensen
Vad pratar du om? Äger du en digital NFT och det är bara du som har nyckeln finns det väl ingen som kan "ta över" ägandeskapet? Dessutom finns väl NFT´s framförallt på Etheriums blockkedja?
Det finns två olika "ägandeskap" som diskuteras när det kommer till NFTs. Om du gör en digital målning och säljer den som en NFT så säljer du bara ägandeskapet av NFTen, inte ägandeskapet av själva målningen (copyright osv). Så bara för att du äger en NFT som representerar ett konstverk så betyder det inte att du också äger konstverket själv. Ibland så säljer folk NFT + ägandeskapet av konstverket själv, men verkar inte vara så vanligt ännu.
Men yes, ingen kan ta över ägandeskapet av NFTen som du köpt eftersom det är säkrat med kryptografi. Men som sagt, bara för att du har ägandeskapet av NFTen så betyder det inte att du äger konstverket i frågan.