Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-02-26, 18:49
  #1
Medlem
Sara Wettergren (L) kommunalråd i Malmö deltar i SD:s kanal Riks på You Tube. Sara Wettergren är ansvarig för skol/utbildnings frågor.

Nyligen gick liberalernas partiledare Sabuni ut och anklagade Jimmy Åkesson (SD) för att vara typ ”främlingsfientlig”. Och nu medverkar ett liberalt kommunalråd från Sveriges 3.de största stad Malmö, i en You Tube kanal som drivs av SD.

Sara Wettergren slingrar sig som en orm. Eftersom frågan hon diskuterar på Riks, är den utbredda antisemitismen på Malmös skolor.

Det enda som behövs för att motverka den utbredda antisemitismen på skolor i Malmö. Är enligt Sara Wettergren ökade utbildningsinsatser.

Varför deltar en framstående politiker från L på en SD driven You Tube kanal? Är det ett drag från den del av L som vill att L ska ingå i en regering med M och KD, som tar stöd av SD?

Som vanligt hamnar Sabuni snett i debatten. Men Sabuni vill väl stödja både S o M samtidigt?
Citera
2021-02-26, 19:17
  #2
Medlem
Kanske går att ta som ett tecken att vissa L-politiker vill att det blir en M/KD-regering med understöd av SD och egna partiet? Att man vill uppmuntra till det.
Citera
2021-02-26, 19:32
  #3
Medlem
Sabuni förtjänar inte att fortsätta leda L och L förtjänar inte att fortsätta existera i riksdagen. Det är ett sånt jävla hycklande parti som saknar motstycke. Jag verkligen infernaliskt avskyr alla i politiken som inte kan prata klarspråk utan bara kör på i PK anda för att gynna sin egen karriär. Ingen är rakryggad längre eller ideologiskt frälst på allvar. Det är därför Socialdemokraterna tappar väljare hela tiden till SD. Det är inga ideologer längre, de är köpta av kapitalet rakt av. De skor sig själva och ser politiken som ett verktyg för att förverkliga sina egna karriärer. Men sanningen är att om en Socialdemokrat på riktigt står upp för socialdemokratiska värden, som daniel suhonen t.ex så öppnar sig ändå kapitalet därför att det inger förtroende på ett helt annat plan. Därför Trump vann, ideologisk gladiator. Folk fattar inte detta och det gör mig märkbart tagen. Jimmie hade kunnat få 50%+ om han började injicera lite testosteron i kroppen och sa vad han tyckte och vad som är rätt. MEN ALLA är så fega. Vilket är absurt med tanke på att just jimmie är ju frälst med skattebetald lön livet ut om han skulle bli korsfärst vilket borde möjliggöra en mer övertygande radikal övertygelse i sina debatter. Han har ju 40k efterskatt livet ut, typ. Kör för helvete och skriv in dig i historian.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback