Nån smart men förvirrad sci-fi-afficionado har i evigheter hållt på med att spamma sönder amerikanska myndigheter med sina olika idéer, patentansökt olika påhittade uppfinningar som ingen någonsin kommer få att fungera, och vid nåt tillfälle så gick någon avdelning inom det amerikanska militärväsendet med på att titta på några av idéerna, men det ledde inte till nånting (så klart).
Det är vad det handlar om. Problemet är att skräpmedia måste bre på för att det ska bli en "story", och så kopplar de in alla möjliga andra saker, vitt och brett. Samma förfarande som alltid, och samma knep för att få dig som obildad konsument att kasta lite stålar på något i slutändan.
PS. räcker med allmänbildning och lite popvetenskapligt fusionnörderi för att se att skiten är idioti. Den här Pais beskriver i grunden en enkel tokamak (en torusformad reaktor som håller termonuklär plasma snurrandes inuti sig med hjälp av kraftfulla elektromagnetiska fält), och detta finns, tokamaken är grunden till den typiska fusionsreaktorn idag, som på ITER eller JET eller så.
Inget nytt under solen där, det enda som möjligen skulle vara nytt är att han på något vagt vis menar att ännu mer ska snurra än det som redan snurrar, typ att man ska snurra på den redan hundratals ton tunga reaktorn i sig, eller nåt. Jaha.
Och detta ska man då magiskt kunna göra i miniatyr, och det ska tydligen revolutionera flygindustrin, för då ska man kombinera dessa enorma energier med "högfrekventa graviationsvåggeneratorer" och "tröghetsreducerande apparater"... Det är sci-babble.
Finns en vid det här laget välkänd fysiker vid namn Miguel Alcubierre, som någorlunda trovärdigt beskrev en s.k. "warp"-bubbla som skulle kunna möjliggöra rymdfärder över ljusets hastighet, helt inom ramarna för vanlig relativistisk fysik. Man har på många håll inom sci-fi helt enkelt döpt om "warp-drive" till "Alcubierre-drive" på grund av det.
Matematiken höll ihop, men det slutade där, för det kräver exotiska koncept som energi på nivå flera stjärnor i taget, och negativa energier (som i sig är ett exotiskt koncept som aldrig någonsin ens påvisats) i samma nivåer. Kul matematisk övning, inte realistiskt, men kul. Bra sci-fi, och vad vore sci-fi utan nån slags "FTL"...
Det här är precis samma sak. Jag menar, uppfinn den där graviationsvågsgeneratorn först då, eller den tröghetsreducerande apparaten. Beskriv hur dessa manicker ens skulle tänkas fungera. Suck, skönt foliehattig sci-fi nisse med högtflygande idéer, men ja, det slutar ju där.