Citat:
Jag undrar om inte väldigt mycket berodde på den avcivilisering som ryssarna utsattes för av (jude)kommunisterna. Om det jag läst stämmer ska även sexualiteten ha perverterats då den av makten ansågs stå i statens tjänst.
Har också läst att tyskarna ska ha lämnat spritförråden olåsta då de trodde att fulla soldater inte skulle kunna strida ordentligt. I stället ska de bara ha blivit ännu galnare och "modigare" av alkoholen.
Har också läst att tyskarna ska ha lämnat spritförråden olåsta då de trodde att fulla soldater inte skulle kunna strida ordentligt. I stället ska de bara ha blivit ännu galnare och "modigare" av alkoholen.
Kan ha varit så, men efter -42 där någonstans så började även ryssarnas reserver att tryta, därav "tvångsmobiliserades" folk ifrån andra delar av landet där folk bodde ute i tält eller under andra väldigt primitiva förhålladen långt bort ifrån ett då "modernt" samhälle. Där ingår nog även allmän hyvs och sånt som nog inte var vida känt.
Ja spritförråden lämnades just för att man antog att detta skulle stoppa upp en del, blev motsatt effekt där de t.ex. gav sig på civila och då kvinnor och barn främst.
Minns inte i vilken bok jag läste om detta mer utförligt, där spriten nämndes ofta som en problematik för röda armen med tiden, supandet skulle inte förekomma officiellt, det kom direktiv från Moskva om detta, givetvis så förekom det oavsett men man insåg att detta inte var bra för det helt enkelt ställde till det i den omfattningen att det påverkade framryckningen och männens stridsförmåga.