Citat:
Ursprungligen postat av
MrLevaLivet
God damn. Och jag som sitter och grubblar över vart börsyran kommer ifrån. Och Tyskland skulle också låna för stimulanser gick de ut med häromdagen. Haha, ja herrejävlar, satan vad mina björnar kommer ruttna i byrålådan. Nåja, it is what it is.
Men du, militären 782 miljarder dollar. Här skall köpas saker som smäller. Lockheed och General Dynamic, har redan Raytheon. Vågar fan inte köpa något annat nu. Vi har ju ändå centralbanker som är hawkish, Kina stänger ned, supply chainproblem, samt ev komplikationer om ryssarna skiter i skulder, beslagtar västs prylar, och vem vet vad mer de kan hitta på. Har svårt att lämna björnnästet.
Jag la mig ovanligt likvid inför den här häxan, men som det ser ut nu så kommer det visa sig vara ett dåligt beslut. Det enda som var bra med det är att alla råvaror faktiskt har sjunkit. Men jag sålde annat också, bland annat hälften av BE. Skulle förmodligen varit mindre kostsamt att köpt björnar
Jag tänkte själv att jag kanske kunde köpa lite Mildef då de sysslar med IT inom försvaret, men den idén var jag alldeles för sen med tydligen.
Jag kan ingenting om vapenbranschen, men jag antar att det behövs en massa metaller till vapen. Men skulle jag köpa något bolag inom branschen skulle det vara några som
specialiserat sig på drönare. Känner du till något sådant vapenföretag?
Edit: 10 st Northrop kostar 50 lax

Aerovironment kanske kan vara en kul chansning