Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2021-02-15, 19:46
  #1
Medlem
Substans: Svamp av okänd sort

Dos: 2g +-

Tid: 4-6 h

Tidigare substanser: Cannabis, Kokain, MDMA, Olika opiater, Olika benzos.

Bakgrund: Efter ett missbruk av MDMA som resulterade i en total snedtripp så utvecklade jag kraftiga panikattacker. Jag visste inte riktigt vad jag skulle ta mig till. Efter mycket läsning på nätet så bestämde jag mig för att ge svamp ett försök ihopp om att bli av med min panikångest.

Trippen:
Efter att ha väntat på rätt tillfälle så kom den rätta dagen, det kändes i kroppen att det var en dag för att trippa på svamp. Jag ringer min vän och berättar: Idag ska jag trippa på svamp. Vi ringer senare till hans vän som är väl bevandrad inom det psykedeliska så han kunde fixa lite svamp till mig och även agera tripsitter.

Jag kommer fram till min vän, vi röker en fet gås och beger oss ut för att fixa svampen och hämta upp hans vän. Väl hemma så hackar jag svampen till ett fint pulver, blandar ut det med youghurt och dricker upp. Samtidigt droppar min tripsitter en hög dos syra (2 vänner är fortfarande nyktra).

10 minuter in så är jag väldigt nervös så jag tar en promenad till köket där dem lagar lite mat och jag frågar dem "varför steker ni i en gryta?", deras svar var "haha va, det är en stekpanna". Det var här jag började förstå att trippen var på gång, men så tidigt? Shit jag trodde jag hade mer tid på att ställa in mig.. Jag går tillbaka till soffan och när jag sätter mig ner så blir jag rädd då min tröja kändes "slejmig" på något sätt, mina armar blev längre och för en stund kände jag mig inte mänsklig. Men jag andas och säger till mig själv att detta är bara svampen.

Jag andas och ser samtidigt att alla färger blir mycket klarare, sakta men säkert försvinner min verklighet och jag går in i svampens värld. Detta är min verklighet nu i några timmar tänker jag, då jag absolut inte kunde komma ihåg hur den riktiga verkligheten såg ut (vad som nu än är verkligheten).
Jag & trippsittern sätter igång lite Infected Mushroom och bara asgarvar, tills vår vän kommer ut från köket och tittar på oss som vi vore psykfall för vi skrattar åt en infekterad svamp, vi stannar upp och börjar skratta åt honom då han ändå inte skulle förstå om det låter logiskt för någon av er?

Vi sätter oss ner alla 4 och sätter igång lite naturklipp på youtube, shit så fin naturen var. Vid en scen så visades ett vattenfall, då försvann TV:ns kanter och vattenfallet var i rummet hos oss.

Nu börjar jag peaka ordentligt, jag var långt borta från verkligheten. Det kändes som att jag var inne i ett litet rum i min hjärna och dem bilderna som mina ögon visade var från det rummet. Allt var så hippie, lite sagolikt, så flummigt. Färgerna var starka, människorna var annorlunda, musiken var underbar den styrde alla mina visuals runt omkring mig.
Jag frågar en vän vad klockan var och hon svarar exempelvis 22.00, "okej kan du visa på klockan var det e", så visar hon, men jag hade ingen vad det var för någonting, jag fattade inte vad tid var, tid var helt meningslöst, det existerade inte.
Jag sluter mina ögon och färdas genom en tunnel av neongröna block.

Vid dehär laget har jag väldigt svårt för att komunicera, tid existerar inte, jag fattar ingenting som händer - mindfuck, jag har väldigt svårt att gå då min bodyload är extrem och kroppen känns så skum. Trippen går hela tiden i vågor, ena stunden är det underbart och den andra stunden blir det jobbigt och jag vill bara spy. Då tänkte jag "shit vad nice att få uppleva detta, men det räcker nu", det blev för intensivt. Men tänker tillbaka på vad tripsittern sa "allt är som vanligt när du vaknar imorgon", den tanken grounda mig rejält och beslöt mig för att bara rida ut resten av vågen hur det än var.

Jag ställer mig upp, redo att utforska världen. Men så fort jag gick iväg lite från mina vänner så blev det oehört läskigt, som jag gick in till något stort som ingen människa utforskat tidigare. Som den lilla fegisen jag är gick jag tillbaka till mina vänner och la mig ner i soffan.
Då sjunker jag bara ner i soffan, det känns som jag blir en del av soffan. Samtidigt färdas mitt sinne genom galaxen, genom allt och det kändes som jag var en del av allt. Här kommer jag till insikt till att jag ska spendera mer tid med familjen, ge dem den kärlek dem förtjänar, ge alla människor kärlek och viktigast av allt att vara en ödmjuk människa. Jag upplever ren harmoni, allting var perfekt.

Här efter så börjar jag sakta komma tillbaka mer och mer och jag börjar förstå allt jag gått igenom. Everything made perfect sense. Det kändes som jag var upplyst, jag förstod allting.
Efter röker jag en spliff, pratar med min vän, försöker förstå mer av vad det är som jag gått igenom och tillslut bara somnar på soffan.

Utvärdering: Jag klassar verkligen detta som min bästa upplevelse i livet. Dock var svamp inte i närheten av hur jag hade tänkt det som. Det tog inte bort min ångest som en mirakelkur (som jag hade hoppats) men den lärde mig verkligen hur jag skulle jobba med den för att den skulle försvinna. Samtidigt som den lärde mig mycket annat värdefullt.
Jag har efteråt trippat på 4g golden teacher, men det var inte i närheten lika intensivt som denna trippen var.
Jag har även provat på lsd, detta har öppnat helt nya dörrar för mig och jag kommer att fortsätta att utforska det okända.

Happy tripping gott folk.
Citera
2021-02-15, 20:09
  #2
Medlem
GeleZachas avatar
Låter som en kul tripp, bra skrivet
Citera
2021-02-15, 20:43
  #3
Medlem
Ger det ett mycket bättre rus med cannabis innan? Och vilken strain (cannabis) var det?
Citera
2021-02-15, 21:44
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av next-chapter
Ger det ett mycket bättre rus med cannabis innan? Och vilken strain (cannabis) var det?
Jag personligen tycker det förstärker effekten av trippen, sen om det skulle vara ”bättre” är väldigt individuellt. Vissa gillar det, vissa gillar inte det. Jag rökte hasch
Citera
2021-02-15, 21:45
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GeleZacha
Låter som en kul tripp, bra skrivet
Det var utmanande stundvis, men överlag väldigt kul med mycket skratt. Tack så mycket
Citera
2021-02-16, 19:10
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av next-chapter
Ger det ett mycket bättre rus med cannabis innan? Och vilken strain (cannabis) var det?

Jag rökte alltid weed när jag tog svamp och syra förut. Men så en dag fick jag en ofantlig snedtripp som det tog dagar att släppa i det akuta skedet och sen flera månader innan det gick att prata om det utan att känna panik-känslor... Så efter det är jag försiktig med att blanda det då weed är en kraftig accelerator av psykadelika. Det beror såklart också på dos.
Citera
2021-02-16, 19:30
  #7
Medlem
boqpods avatar
Kul läsning

Någon som har erfarenhet av opiater och svamp tillsammans?
Citera
2021-02-17, 00:26
  #8
Medlem
Riddarhusets avatar
Vet inte om vi skall disktera något, men det artificiella paradiset är en form av självbedrägeri. För att vara ärlig, en svamptripp är kanske till lite hjälp mot sorg. Den får tiden att passera förbi men ändrar inte på ens liv. Tyvärr hindrar oftast inte den insikten från att utveckla ett beroende.
Rusets förmåga att i stunden försona dig med tidens gång och skänka en mystisk eufori åt vardagen får tillvaron att växla i skepnad beroende på sinnesstämning. Först i en hallucinatorisk syn – ett rum höljt i harmonins ljuva dunkel. Tiden har försvunnit; i stället härskar »en evighet av lust«. Men när förtrollningen bryts, när det nyktra seendet återfår sitt herravälde, har det ljuva försvunnit och rummet har degraderats till ett tillhåll för en evig leda. Verkligheten. Etter värre.
Nä, det gäller att ha mod, vilja och kraft att förändra verkligheten och det man inte kan förändra får man acceptera. För svampruset är skit.
Citera
2021-02-17, 23:04
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Riddarhuset
Vet inte om vi skall disktera något, men det artificiella paradiset är en form av självbedrägeri. För att vara ärlig, en svamptripp är kanske till lite hjälp mot sorg. Den får tiden att passera förbi men ändrar inte på ens liv. Tyvärr hindrar oftast inte den insikten från att utveckla ett beroende.
Rusets förmåga att i stunden försona dig med tidens gång och skänka en mystisk eufori åt vardagen får tillvaron att växla i skepnad beroende på sinnesstämning. Först i en hallucinatorisk syn – ett rum höljt i harmonins ljuva dunkel. Tiden har försvunnit; i stället härskar »en evighet av lust«. Men när förtrollningen bryts, när det nyktra seendet återfår sitt herravälde, har det ljuva försvunnit och rummet har degraderats till ett tillhåll för en evig leda. Verkligheten. Etter värre.
Nä, det gäller att ha mod, vilja och kraft att förändra verkligheten och det man inte kan förändra får man acceptera. För svampruset är skit.

Jag tror att vi har lite delade meningar här, det du beskriver låter i mina öron väldigt mycket som mdma.
Psykadeliska för mig har varit en helt annan värld/dimension som återstår för mig att utforska. Ett annat skal av det vi kallar ”verklighet”. Varje gång jag har kommit tillbaka har jag alltid sagt ”wow vilken nice resa, men jag ska inte tillbaka hit på ett tag”, precis som man när man kommer hem från semester, man åker inte till Turkiet varje helg. I det skalet/dimensionen har jag kunnat hämta hem så mycket som har hjälpt mig så mycket i verkligheten.

Tråkigt att höra att du inte kunnat dra lika stor nytta av det. Men det beror väll lite på varför man brukar olika substanser & vad man vill uppnå med det. Försök ändra mindset & var öppensinnad.
Citera
2021-02-17, 23:07
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheFunkyMunch
Jag rökte alltid weed när jag tog svamp och syra förut. Men så en dag fick jag en ofantlig snedtripp som det tog dagar att släppa i det akuta skedet och sen flera månader innan det gick att prata om det utan att känna panik-känslor... Så efter det är jag försiktig med att blanda det då weed är en kraftig accelerator av psykadelika. Det beror såklart också på dos.
Hur mår du i dagens läge? Fick du ut något av den trippen?
Citera
2021-02-18, 03:41
  #11
Medlem
Riddarhusets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flummigasnoopyy
Jag tror att vi har lite delade meningar här, det du beskriver låter i mina öron väldigt mycket som mdma.
Psykadeliska för mig har varit en helt annan värld/dimension som återstår för mig att utforska. Ett annat skal av det vi kallar ”verklighet”. Varje gång jag har kommit tillbaka har jag alltid sagt ”wow vilken nice resa, men jag ska inte tillbaka hit på ett tag”, precis som man när man kommer hem från semester, man åker inte till Turkiet varje helg. I det skalet/dimensionen har jag kunnat hämta hem så mycket som har hjälpt mig så mycket i verkligheten.

Tråkigt att höra att du inte kunnat dra lika stor nytta av det. Men det beror väll lite på varför man brukar olika substanser & vad man vill uppnå med det. Försök ändra mindset & var öppensinnad.
Mitt inlägg var mer en attityd till berusning över lag.
Har kört mycket tidigare men inget alls nuförtiden då det tog tag i mig för mycket.
Bra att det verkar fungera.
Visst kan det vara fint ibland.
Ha de'
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback