Citat:
Ursprungligen postat av Baski
1.Anser katolska kyrkan att protestanterna har samma gud som dom?
Och tvärt emot?
Finns säkerligen undantag men den betydande majoriteten anser nog att de tillber samma Gud.
Citat:
Ursprungligen postat av Baski
2.Kan jag som protestant gå in i en katolsk kyrka och tex bikta mig utan
att bryta min protestantiska tro? Eller på någotvis häda/ vara respektlös mot min tro?
Jag har varit med på Katolska Gudstjänster men dock aldrig biktat mig till en präst, ser inte att det på något sätt strider mot min "protestantiska tro". Tron handlar primärt om tron på Jesus och Kärleken, inte vilken kyrka man går till. Kristendomens tema är en personlig relation till Gud. Jag läste t.ex. om en muslim som konverterat till kristendomen men det fanns ingen kyrka i närheten av där han bodde så han fortsatte att gå till moskén men bad till Jesus istället för Allah.
Citat:
Ursprungligen postat av Baski
3.Den klassiska rörelsen, typ föra handen mot huvudet sen mot höger bröst sen mot vänster, är det något alla kristna gör, eller bara katoliker?
Jag brukar göra den rörelsen med jämna mellanrum. Vid dop brukar prästen i Svenska Kyrkan göra en liknande gest på barnet som skall döpas.